Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pellumb Katroshi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6
(1938-2008)  
  • Vendlindja:
  • Tirane 
BIOGRAFIA: Pellumb Katroshi është një këngëtar i njohur. Pellumb Katroshi lindi me 22 tetor 1938 dhe vdiq me 25 maj 2008. Kengetar Lirik (Bariton) ne Teatrin Kombetar te Operas dhe Baletit. Nga viti 1970 deri ne vitin 1991 solist ne TKOB. Pjesmarres ne te gjitha aktivitetet kulturore dhe artistike te ketij institucioni me role te ndryshme. Ka marre pjese ne disa festivale te RTSH. Rolet me te spikatura te tij jane: -Koste Bardhi (Opera "Zgjimi") -Tuç Maku (Opera "Toka Jone") -Gjin (Opera "Mrika") ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Maringlen Linadi

Gentjan Dema

Thoma Mahilaj

Edmond Nikolla

Bledi Polena

Aldo Simoni

Alban Arifi

Julian Lekocaj

Julian Sula

Emiljano Citaku

Tags: Pellumb Katroshi


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet