Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  10
 • Vendlindja:
 • Tepelenë 
 • Jeton dhe vepron në :
 • Shqipëri 
 • Mosha:
 • 66 Vjeç
 • Shenja e Horoskopit:
 • Luani ♌
BIOGRAFIA: Petrit Ruka është një shkrimtar. Ka kryer studimet e larta për Gjuhë Letërsi Shqipe dhe studimet pasunuversitare pёr dramaturgji filmike, Akademia e Arteve të Bukura, Tiranё 1985 – 1986. Ka punuar si pedagog nё Shkollёn e Mesme tё Pёrgjthshme, Tepelenё.1976 – 1984. Skenarist dhe regjisor. Kinostudio “Shqipёria e Re” dhe Alba Film Studio.Tiranё.1986 – 1996. Drejtor nё Teatrin Kombëtar të Fëmijëve. Tiranё 2000 – 2000. Kryetar i Qëndrës Kombëtare Kinematografike Shqiptare 2000 – 20...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Profili

Facebook

Komente

Asnjë Koment  Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

  Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Hyqmet Hasko

Josif Gegprifti

Agim Xhuveli

Xheladin Hamza

Rrustem Geci

Ragip Ramaj

Martin P Lleshi

Vahit Nasufi

Kasam Shaqirvela

Orhan Dauti

Tags: Petrit Ruka


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet