A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tri Plaka Të Zeza Të Futura Në Shi

-vegim i përjetshëm-

Tri plaka të zeza të futura në shi,
Nxitojnë përmes fushës me qiellin përbri.

Tri lëmshe të zeza si në një vizatim primitiv
Ecin si në filmat multiplikativ.

Ku shkojnë poshtë muzgut këto tri plaka,
Pikë për pikë si në të moçmet balada.

Drejt qiellit, natës…a ku po shkojnë,
Tri hieroglife kineze që s’dimë t’i lexojmë.

Tri plaka shqiptare të taposura në shi
T’i nxirrja prej shiut… Ah, të kisha mundësi.

- poezi nga Petrit Ruka


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019