Petro Nini Luarasi
Petro Nini Luarasi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1865-1911)
  • Vendlindja:
  • Luaras Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Petro Nini Luarasi është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Petro Nino Luarasi lindi në 22 prill të vitit 1865 në Luaras të Kolonjës dhe vdiq më 17 gusht të vitit 1911, ishte i biri i Nini Petro Kostallarit, veprimtar i Rilindjes Kombëtare, publicist e pedagog, Mësues i Popullit. Lindi në Luaras të Kolonjës në një familje muratori. Ishte nxënës në shkollën e Qestoratit drejtuar nga Koto Hoxhi. Punoi si mësues në fshatrat e Kolonjës, ku u mësonte fëmijëve fshehurazi gjuhën shqipe dhe përgatiti një grup ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0