Më mbaj mend (për 1 muaj)

Petro Nini Luarasi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  9
(1865-1911)  
  • Vendlindja:
  • Luaras 
BIOGRAFIA: Petro Nini Luarasi është një poet dhe shkrimtar shumë i njohur. Petro Nino Luarasi lindi në 22 prill të vitit 1865 në Luaras të Kolonjës dhe vdiq më 17 gusht të vitit 1911, ishte i biri i Nini Petro Kostallarit, veprimtar i Rilindjes Kombëtare, publicist e pedagog, Mësues i Popullit. Lindi në Luaras të Kolonjës në një familje muratori. Ishte nxënës në shkollën e Qestoratit drejtuar nga Koto Hoxhi. Punoi si mësues në fshatrat e Kolonjës, ku u mësonte fëmijëve fshehurazi gjuhën shqipe dhe përgatiti një grup ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Kartolina (5)

3
0
0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Gjergj Fishta

Asdreni

Bardhyl Londo

Fatos Arapi

Ndre Mjeda

Xhevahir Spahiu

Odhise K. Grillo

Sami Frashëri

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Petro Nini Luarasi


Komente mbi këtë artist