Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pleqte e Krujes - Lufta E Tallajbese Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Mu je tabja ke hyqymeti
N'Tallajbe ç'u ba kjameti
Shumë gazep ç'u ba n'kët' Kru-e
Tridhjetë vet t'vra e t'shitu-e

Kërcet topi, aman, në kala
Për xhelepin që s'nigjojnë me la
Mun' ke guri n'buz t'Kumllukut
U vra Liku i Him Farrukut

Me ngadalë asqeri Sulltanit
Se si lame bidat vatanit
S'duron Kruja, turk e robni
S'duron shtypje, aman, kjo Shqipni

1) hyqymeti (turqisht)- qeveria
2) gazep (turqisht)- kasapanë, tmerr
3) shitu (turqisht)- vdekur
4) xhelepin (turqisht)- taksë për gjënë e gjallë
5) kumlluk (turqisht)- ranishte, vendi ku është ndërtuar hotel turizmi i Krujës
6) bidat (turqisht)- zakon


Ky tekst u dërgua nga Kevin

Pleqte e Krujes - Lufta E Tallajbese
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Lufta E Tallajbese".
3. Video është e këngës "Lufta E Tallajbese", por nuk këndohet nga Pleqte e Krujes.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Pleqte E Krujes:


Komente 0