Më mbaj mend (për 1 muaj)

Prek Vukaj - Qerim Delia Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.7 / Votuan:  3

Ku rrin shqipet neper shkrepa
Tan ortiqet qe i ka bjeshka
Tuj qa qafa edhe maje
Tuj lan nam neper saraje
500 vjet krajlat kan than
Ruju fort ku tket shaljan
Se tvnojn para si stuhija
Si at dit qerim delija

Eeej pat nis rrugen pa shum shpres
Pat ra nshkoder per jetes
Rrit me halle sa vet malet
Per sojni besen dhe fjalet
Nshkoder shkon me grue fmi
Puntor krahu paska hi
Nprefektur te Ibrahim Aga
O punt e rana e vogel paga

Ni masdite o ni muj dhjetori
Ni dit pa ardh nata e shenkillit
Ibrahim Ages po i thit Qerimi
Kam ni fest ndoshta nuk e dini
Du me dal se jam zot shpije
Me ble dyl ni frym bagtije
Me nez qiri me nu ferni
O ka me skell zoti naj mik

Eeej Ibrahim Aga i pa pik mend
O skish trimni as skishte kuvend
Turku plak prej anadollit
Sdisn qka osht nata e shenkollit
Flet me zhurm e neron dheun
Shajt mja ka festen dhe fen
Tok e qjell Qerim Delin
Si kulshedra po e perpin

Ooo ka mar rrugen dal ne treg
Per nat feste ska pa shteg
Ka ble dylli edhe berr
I thit robve kam ra nsherr
Ibrahim Aga mu mka sha
Fort ma mir kish ba mem vra
Sha ma ka festen e krishtit
Spo kam qare shok pa e ngrejt gishtin

Eeej mush e k ooo mush e ka baruten me kokerr nder tsarajit me qit nat shkoder
Sa ka ra ora 12 Ibrahim Aga krejt i qet
Del prej zyre me msu shpi tvet
E has n’Qerim Delin
Sa ka vu kamen te pragu
Ka kris pushka e ka mlu gjaku

Ooo maje veten o turku plak
Me djem tshales ka fjal pak
Osht kollaj me fol me goj
Me fe tkrishtit nuk bahet loj
Po vjen ti prej anadollit
Me ma sha festen e shenkollit
Veq me gjak lahet kjo fjal
O lamtumir dimaj e shal

Ooo lamtumir se dojn mem nis
N,Anadoll afer Azis
Larg prej shales prej shipnis
O me shaljan as me robt e shpis
Mos me u pa ma kurr per jet
Per fe tkrishtit mo dojn mem tret
Ibrahim Ags ja dhash atak
O fort mka met pasha marak

Oo nej 6 vjet lidhun me pranga
Larg atdheut ne burgje trana
Rrit ja kan namin dhe nerin
Ka kput prangat ka thy pengjetin
Ta e pan Qerim Delin
Tuj hap krahet me msy shipnin
Vjen prej kulles kadal dal
O po i kish ardh vdekja ma ngat

Eeeu diku larg ne anadoll thon qerimi e ka ni vorr
Tash ni shekull aj rrin e pret
A mos pe nin kun emri e vet
Sot per ta kanhen kam nis
Me dy telat e qiftelis
O 500 vjet e brezat qe vin e
O se harrojm more o qerim delin eee


Ky tekst u dërgua nga Lauris BratiPrek Vukaj
Renditja: Top 200
Publikimi: 31/03/2020


Prek Vukaj - Qerim Delia
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Qerim Delia".
3. Video është e këngës "Qerim Delia", por nuk këndohet nga Prek Vukaj.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Prek Vukaj:


Komente 0