A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Prince Double H - Muslim Elhamdulillah


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  28

23/02/2012

2012-02-23T23:42:30

Allah ti je ar Rahman Ar Rahiem e Al Malik
ti je i vetmi ti m'mjafton -- nuk ka tjeter edhe pik.
Al Qudduus tkem o Allah -- Al Salaam e Al Mu'min
Kush ka n'zemer pik imani -- thirrjen tane do ta nin.

T'lutem runa Al Muhaimin -- n'doren tane shpirtat ton
Al-A'sies tkem Al Dschabbaar -- ti smerzitesh se qka thon
njerz te humbur e pa shpresa -- kan harru Al-Mutakabbir
se je i vetmi Al-Chaliq -- spo din emrin me ta thirr.

Al Bary ti e fale -- prej kurgjafit gjith këtë botë
se ti je Al-Musawwir -- pa ty qdo gjë është e kotë.
Al-Ghaffar nai fal gabimet -- na ndihmo o Al Qahhaar
Na jep vend n'xhenetin tend -- Al Wahhab te lus pa ndar.

Ar-Rassaq na furnizo -- qelnaj dyrt o Al-Fattah
Al-A'liem i din te gjitha -- toka qielli krejt qka ka.
Al-Qabid na fal te mira -- na mjafton ti Al Baaßit
Msheljau gojen krejt armiqve -- se ty tkemi Al-Chaafid.

Ar Raafi na I prano lutjet Al-Muis te adhurojm
Al Musill thejau qafen derrav qe po na poshtrojn
As-Sami' ti I nin gjitha Al-Basir te gjitha I sheh
Al-Hakam gjygjtar I menqur t'mirat t'qijat krejt I njeh

Al-Adl gjithmon I drejt ti askaujt nuk ja hup mundin,
Allah ti je Al Latief ti qdo seni ja din fundin. Sen prej
Teje smun e mshefum Al Chabier ti nai njeh zemrat
Ti me plan I fal tegjitha sikur meshkujt edhe femrat

Al-Haliem n ate kem ty na e len rrugen qel mu kthy
Kur pendohem Al-A'siem sinqerisht me lot ne sy.
Prap gabojm na, e tip rap fal mekatet Al Ghafur,
Asch-Sschakur ti nai fal tkqijat ama tmirat snaj hup kurr

Kurr s'tkem pa a n'ty besojm Al-Aliy tjeter nuk ka,
Al-Kabir madhsia jote s'krahasohet me asgja.
Al-Hafieth tin a I run t'bomet deri n'ditet e gjykimit
Al-Muqiet furnizusi I dituris jo veq ushqimit

REFRAIN :

Pasha bab e pasha nan pasha dine pasha iman
Pasha drien e dy syve edhe zemren qe m'ke dhan
Pasha jeten edhe shpirtin n'doren tane qe pe man
Jom krenar dhe kjo mjafton vetem robi yt me kan

(X.2)

Elhamdulilah prej teje qe jom shqipe muslimon ,
sum vyn tjeterperpos teje se ti gjithmon me mjafton
Al-Hasieb ti garanton per xhehnem e per xhehnet en
hesape je i sakt Al-Dschalil veq ti je mbret

Al-Kariem je zemer gjer t'mirat tua skan kufi
Al-Raqieb je vigjilent nuk pritojm me vdek per ty
Ti je ai qe I pranon lutjet Al-Mudschieb me zemer
T'du. Al-Wasi motra , vllazni mburrem qe jem robt e tu

Al-Hakien plot menquri Al-Wadud plot dashuri
Al-Madschieb ty t'adhurojm me pershkru me fjal
Se di. Al-Ba'ith ti je ai qe kur vdesim prap na zgjon
Nuk ka shpirt qe ka jetu qe mun Ik prej gjygjiy ton.

Asch-Schahied je deshmitar I te gjithav qe I kem bo
Shpresojm qe t'na I fal mekatet e sna perballon me to.
Al-Haq ti je I verteti Al-Wakiel n'ty kem besim
Allah veq tin a mjafton e veq ty t'lusim per ndihm

Krah mat fort se ti nuk ka as ne ket as n'at dynja
Al-Qawi I plotfuqishem perpos teje tjeter ska.
Askush tjeter ska merita me n'di adhurim pos teje
Al-Matien je forca e vetme asgja nuk vjen para feje.

Gjaku , kombi dhe flamuri ti gjithmon vjen para triav
Allaj ti je I vetmi qe mun me na m'brojt prej t'kqiav
Al-Hamied te falem nderit per te gjitha qe I kom
Po per m'bi ket tok te gjitha qe um ke bo muslimon

Al-Muhsy sen nuk t'shkon huq as sa pasha e qerpikut
Allah na e forcon imanin me ja lig zemren armikut
Al-Mubdi ti je krijusi I te gjithav qka I man qielli
Qka I man toka e nder to, krejt prej hanes dej te dielli

E manej qe nuk I njohim e me sy qe nuk is shohim
Jem te ngrat e shum pak dim t'lusim na e shot diturin
Al-Mu'ied masi qet vdesim tip rap do t'na sjell ne jet
T'bojm rigjna na le n'Xhehnet e mos tjesim njerz te shkret

REFRAIN :

Pasha bab e pasha nan pasha dine pasha iman
Pasha drien e dy syve edhe zemren qe m'ke dhan
Pasha jeten edhe shpirtin n'doren tane qe pe man
Jom krenar dhe kjo mjafton vetem robi yt me kan

(X.2)

Al-Muhije, ti qe fal jet, Al-Mumiet qe cakton vdekjen
Al-Haiy ti ski nevoj per askon hiq perpos veten
Al-Qayum je kan gjithmon je dhe gjithmon ki me mbet
T'dojm me zemer e me shpirt e jo veq qe kem me dek

Allah nuk t'dojm veq prej frikes A-lWaadschid t'dojm
Sinqerisht jom krenar qe jom muslim pom thojn jom
Shqiptar me bisht Al-Maadschid ti jau then qafen
Jau faron krejt farefisin pom dhimen kur e kthen
Isen (a.s) jau ther derrin, jau then kryqin

Al-waahid ti nuk ke shoq as ske thmi as bab as nan
Ya Allah jau fal gabimet se spe din qka jon tu than
Je I vetmi Al-Ahad I pavarur Al-Samad. A pi sheh
Vllaznit e motrat jon te gatshem per Xhihad.

Al-Quadir I plotfuqishem veq ty ndihm jemi
Tut thirr, se ti vendos per te gjitha na n'dihmo
Al-Muqtadir. Allah je Al-Muqaddim insh'Allah me
Iman vdesim, Al-Mu'achir kijametin insh'Allah
As njo se presim

Al-Awwal ti ske fillim Al Aachir ti ske mbarim,
As-Sahir ti je krijusi I te gjithav , pa dyshim
Al-Baatin te dojm me zemer edhe pse pak dim
Per ty, Al-Waali sundues I vetem I lart, paster
Al-Muta'aali

Ya rabbi ti je Al-Barr I patundshem, pa gabim.
Al-Tawwab ti je pranues I robve tu kur bin n'pendim.
Allah tkem Al-Muntaqim kem frik nga n'deshkimi yt
Pa iz tanen sen sun bajm bile as me rreh qerpik

Al-Afwu mekatefales t'lus me naj pranu duat,
Al-Ra'uf ti je I dhimbshem se na jem insane te n'grat
Pronar I gjith pasuris Malik-ul-Mulk n'ket dynja
Sul-Dschalali-wal-ikram un deshmoj se tjeter ska

Ti gjithmon vepron I drejt I paanshem Al-Muqist,
Sot ne krejt shtet e botes osht tu thirr ezani yt
Perdit po shtohet ymeti krejt pe thirrin emrin ton
Al-Dschaami' me malle presim diten kur tin a bashkon.

Ti ske nevoj per askon I pasuri Al-Ghany , Al-Mughni
Krejt t'takojn ty kujna don I shperndan ti. Al-Mani'
Refuzoj t'qijat qe po I bojn umetit ton, Ad-Dhar je
O Allah kujna don , mun I bon dom.

Al-Naafi' jep avantazhe ja qel zemren per islam, kujna don
Ja qorron syt kujna don I shton. An-Nur t'lus na ndriqon
Rrugen na udhzo o Al-Hadi . tana rrugt na qojn ne rom
Por ve q nja na qon te ti

Qka ish kan shkenca pa ty ? asgja hiq o Al-Badi krejt
Zbulohen me is tanen I perjetshmi Al-Baagi. Al-Waarith
Perpos teje hiq kerkuj nuk ja kom friken n'koft shkru sot
Mu kthy te ti, ni dakik smun e pres diten

Ar-Raschied ti um mjafton perpos teje snjoh kerkon
As-Sabur une t'du me zemer admiroi durimin ton.
Pasha jeten edhe shpirtin n'doren tane qe pe man
Jom krenar dhe kjo mjafton vetem robi yt me kan

REFRAIN :

Pasha bab e pasha nan pasha dine pasha iman
Pasha drien e dy syve edhe zemren qe m'ke dhan
Pasha jeten edhe shpirtin n'doren tane qe pe man
Jom krenar dhe kjo mjafton vetem robi yt me kan


Ky tekst u dërgua nga  JessKG   romakkzi


teksteshqip.com © 2007 - 2018