Qani Seferaj Poezi
Qani Seferaj

Dy Kohet

Na ishte nje kohe nje here
Dimri na dukej pranvere
Bilibili ne prill ja thosh
Nuk kish Luli as gavrosh

Dielli delte rreze art
Pyjet koken permbi re
Zogjte kendonin simfoni
Kudo gas e hare

Nuk kish flak te Noter Damit
As Isis te Sadamit
S'kish as Zot, s'kish as fe
Nuk kish kisha e xhamia
Nuk kish hoxhe e imam
Prifterinj qe abuzojn
Njeriu ishte zot mbi dhe

Sot kan ardhur koh te tjera
Me bresher na vjen pranvera
Pyjet flaket e pervluan
Zogjte iken e migruan
Uje po pime nga bidoni
Ne bark na mbiu hormoni
Zoti lart mbi kok na rri
Por shqiptari s'do ta di
Ndonje alibi e gjen
E pervlon parlamen
Nuk mendon me per atdhen

- Poezi nga Qani Seferaj


- U dërgua nga Qani Seferaj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0