A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Mjerimi

Mjerimi ka hedhur rrenje
Qe nga jugu ne veri
U ringjall Luli i Migjenit
Kollosit ne letersi

Luli u lind e u rrit
Ne skamie ne varferi
Po ben 30-vjet qe endet
Permbys kazan, grryen kusi

Lart e poshte neper lokale
Mbledh kallacka, mbledh kuti
Naten gdhihet perposh ures
S'ka nje strehe ku te rri

Pronari e shikon shtrember
I fut nje shkelm, i fut nje bri
E perze e perbuz
Kafen se lejon ta pi

Borgjezi u fry u majt
Ka ber mal me pasuri
Ka ngritur vila luksoze
Ka zene vend ne qeveri

Po te ishte Migjeni sot
Do te ligjeronte pen e tij
Malit me grusht do ti binte
Ta shkerrmoqte te bente hi

- poezi nga Qani Seferaj


- Poezia u dërgua nga Qani Seferaj -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019