Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bota (Nr 3)

Bota sot po rrjedh
Cdo dite e me shume
Kudo katastrofa
Pandemi e dhune

Ku jane teologet
Filozofet e shkencetaret
Boten ta shpetojne
Nga cmendurite e te marret

Bote e kapitalit
Fjalen s'po e thote
Bota ka nevoje
Sot dhe vetem sot

Ta ruaje nga termetet
Pandemit e cunanet
Nga cdo fatkeqesi
Shembjet e uruganet

Ndonjehere njerezimi
Ha koken e vet
Rend pas te cmedurve
Qe kerojne pushtet

Bota sot po rrjedh
Po humb energjit
Borgjezia krihet
Shijon pasurit

Sistemi borgjez
Xhepin e shtrengon
Prodhon cimka e miza
Tendera kerkon

Nje sistem mbi kte
Koha e kerkon
Njerzmi do ti vije
Shpejte apo vone

- Poezi nga Qani Seferaj


- U dërgua nga Qani Seferaj -


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente 0