Queen
Queen
Queen
  • Vendlindja:
  •  Uk
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop-rock
Queen është grup këngëtarësh i huaj shumë i njohur. QUEEN (Mbretëresha) është një grup britanik rock i formuar në Londër në vitin 1970, fillimisht i përbërë nga Freddie Mercury (vokal, piano), Brian May (kitarë, vokal), John Deacon (kitarë bas) dhe Roger Taylor (bateri, vokale). Veprat më të hershme të QUEEN u ndikuan nga muzika rock, por bendi u përpoq gradualisht në vepra më konvencionale dhe radio-miqësore, duke përfshirë stile të tjera të ndryshme në muzikën e tyre. Para se të bashkohej me QUEEN, Brian May dhe Roger Taylor kishin luajtur së bashku në një grup të quajtur Smile me bassist Tim Staffell. Freddie Mercury (i njohur më pas me emrin e tij të lindjes së Farrokh "Freddie" Bulsara) ishte një tifoz i Smile, dhe i inkurajoi ata të eksperimentojnë me teknikat më të përpunuara të fazës dhe incizimit pas largimit të Staffell në vitin 1970. Merkuri vetë u bashkua me grupin menjëherë pas kësaj, emri i grupit të "QUEEN", dhe miratoi emrin e tij të njohur të skenës. John Deacon u rekrutua para regjistrimit të albumit të tij debutues në vitin 1973. QUEEN pati sukses në Britani të Madhe me debutimin e tyre dhe vazhdimin e saj, QUEEN II në vitin 1974, por ishte lirimi i Sulmit Zemërorë më vonë në vitin 1974 dhe Një natë në Opera në 1975 që fitoi suksesin ndërkombëtar të grupit. Ky i fundit paraqiti "Bohemian Rhapsody", i cili qëndroi në numrin një në Listën Singles të Britanisë së Madhe për nëntë javë; ajo renditet në vendin e parë në disa zona të tjera dhe i dha grupit të parë të tyre të parë dhjetë hit në SHBA Billboard Hot 100. Albumi i tyre 1977, News of the World, përmbante dy nga himnet më të njohura të rockit, "Ne do të Rock You" dhe "Ne jemi kampionet".

Deri në fillim të viteve 1980, QUEEN ishte një nga grupet më të mëdha rock në botë, me "One Another Bites the Dust", këngëtari më i mirë i tyre dhe performanca e tyre në Live Aid 1985 është konsideruar si një nga historitë më të mëdha të rock. Në vitin 1991, Mercury vdiq nga bronkopneumonia, një komplikacion i AIDS, dhe Deacon u tërhoq në 1997. Që atëherë, Maj dhe Taylor herë pas here kanë shfaqur së bashku, duke përfshirë një bashkëpunim me vokalistin e Lirë dhe Bad Company Paul Rodgers nën emrin Queen + Paul Rodgers në maj 2009. Që nga viti 2011, maji dhe Taylor kanë bashkëpunuar me vokalistin Adam Lambert nën emrin e QUEEN + Adam Lambert. Në fund të vitit 2014, QUEEN do të lëshojë një album të ri, Queen Forever, duke shfaqur vokal nga Freddie Mercury.

Grupi ka lëshuar gjithsej 18 albume numër një, 18 numër një, dhe 10 numër një DVD. Vlerësimet e shitjeve të tyre rekord shkojnë në përgjithësi nga 150 milion në 300 milionë rekorde, duke i bërë ata një nga artistët më të shitur të muzikës në botë. Ata morën kontributin e jashtëzakonshëm në Çmimin Britanik të Muzikës nga industria fonografike britanike në vitin 1990 dhe u futën në Hall of Fame Rock and Roll në vitin 2001.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0