Më mbaj mend (për 1 muaj)

R2
 • Emri i Vërtetë:
 • Rezon Hoxha
 • Vendlindja:
 • Ferizaj 
 • Jeton dhe vepron në :
 • Zvicër 
 • Mosha:
 • 30 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 25 Shtator 1990
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♎ Peshorja
Nuk ka akoma asnjë votë

Këndon kryesisht: hip-hop

R2 është këngëtar. Emri i vertete eshte Rezon Hoxha (aka R2). Pas tre muajsh Rezoni së bashku me familjen e tij shkoi në Zvicerr,ku kreu shkollën fillore dhe të mesme dhe pastaj vazhdoi shkollën e ekonomisë. Viti 2002 per Rezon Hoxhën ishe majft i rëndësishëm se atë vit takon Ardian Krasniqin,ku ai ishe inspirimi i Rezonit për fillimin e karrierës së tij në fushën e muzikës. Pas kësaj R2 u bashkua me një shok zvicrran dhe filloi të shkruante texte në gjermanisht dhe frangjisht.Pas dy viteve Rezoni ndahet me shokun e tij zvicrran dhe vazhdon karrieren e tij single.Në vitin 2006 R2 filloi të kendonte ne gjuhë shqipe,ku ne këngët e tij vecoheshin textet qe ai i shkruante vet, ato kishin tema të ndryshme si p.sh. texte arrogante,provokative e shume stile të tjera ku e vazhdoi karrieren e tij me shumë sukses. Ne vitin 2007 Rezon Hoxha e formoj grupin 4Tunat ku në të ishin edhe dy artista tjerë, por pas një kohe u ndajten ata nga grupi dhe kshtu vazhdoi Rezoni më tutje karrieren e tij nën menxhimin e Ardian Krasiniqit(Managjeri) dhe LulDxe (Lulzim Axhami).Pas një kohe Rezon Hoxha u pajtua me një kontratë me një Label serioz që quhet DOZE RECORDS. Rezon Hoxha në ditët e sotme është ndër reperat më të mirë në Zvicerr në stilin e tij të vecante amerikan. R2 përpos që ështe njer këgëtar shume i njoftur ai është edhe producent,ku bën këngë shume te bukura për artista me talent. Rezon Hoxha na ka premtuar që do të vazhdojë me po të njëjtën rrugë duke na dhuruar kënge hite shume unikate.

Më datë 31 Dhjetor 2011, Ardian publikon videoklipin "Ma Crazy", në bashkëpunim me R2.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  Dritann  

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist