Rainer Maria Rilke
Rainer Maria Rilke

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1875-1926)

  • Ndërroi jetë më:
  • 29-12-1926
  • Vendlindja:
  • PragëBiografia

BIOGRAFIA: Rainer Maria Rilke është një poet dhe autor/publicist i huaj. Rainer Maria Rilke lindi në vitin 1875 në Pragë (Austro-Hungari) dhe vdiq në vitin 1926 në senatoriumin Valmont afër Montreux, Zvicër. Ishte autor austriak dhe një prej lirikëve më të rrëndësishëm të gjuhës gjermane. Shkroi tregime, nji roman si dhe disa artikuj mbi artin dhe kulturën si dhe kishte të përkthyer një numër të madh të veprave të letërsisë lirike ndër tjerash kryesisht nga gjuha frenge. Një prej veprave të tija më të rrëndësishme nji...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0