Më mbaj mend (për 1 muaj)

Rainer Maria Rilke

Nuk ka akoma asnjë votë

(1875-1926)  
  • Vendlindja:
  • Pragë 
BIOGRAFIA: Rainer Maria Rilke është një shkrimtar i huaj. Rainer Maria Rilke lindi në vitin 1875 në Pragë (Austro-Hungari) dhe vdiq në vitin 1926 në senatoriumin Valmont afër Montreux, Zvicër. Ishte autor austriak dhe një prej lirikëve më të rrëndësishëm të gjuhës gjermane. Shkroi tregime, nji roman si dhe disa artikuj mbi artin dhe kulturën si dhe kishte të përkthyer një numër të madh të veprave të letërsisë lirike ndër tjerash kryesisht nga gjuha frenge. Një prej veprave të tija më të rrëndësishme nji...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Mark Strand

Dylan Thomas

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Oktavio Paz

Alain Borne

Jorge Luis Borges

Heinrich Heine

T. S. Eliot

Tags: Rainer Maria Rilke


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet