Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ralph Waldo Emerson

Nuk ka akoma asnjë votë

(1803-1882)  
  • Vendlindja:
  • Boston 
BIOGRAFIA: Ralph Waldo Emerson është një autor/publicist i huaj. Ralph Waldo Emerson (Boston, 25 maj 1803 - Concord, 27 prill 1882) ishte një filozof, shkrimtar, eseist dhe poet amerikan. Ai ishte figura më me ndikim në lëvizjen transcendentaliste amerikane të shekullit XIX dhe frymëzuesi i pragmatizmit; ai konsiderohet një kampion i individualizmit dhe një kritik paraprak i presioneve për konformizëm që shoqëria ushtron mbi njerëzit; ai e përhapi mendimin e tij përmes eseve me ndikim dhe mbi 1500 leksione që ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment

» Dërgo një thënie »

Thënie nga Ralph Waldo Emerson

Thënie

    Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
    Shiko më shumë

Tags: Ralph Waldo Emerson

Komente 0