Ramadan Krasniqi (Dani)
Ramadan Krasniqi (Dani)
Ramadan Krasniqi (Dani)
 • Emri i vërtetë:
 • Ramadan Krasniqi
 • Vendlindja:
 • Pejë
 • Jeton në
 • Kosovë
 • Mosha:
 • 65 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 5 Gusht 1958
 • Horoskopi:
 • ♌ Luani
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: popullore qytetare
Ramadan Krasniqi (Dani) është këngëtar shumë i njohur. Ramadan "Dani" Krasniqi lindi në Pejë dhe është një këngëtar shqiptar nga Kosova, i cili këndon me aq afsh e dashuri, duke u bërë i dashur dhe i adhuruar për pleq e të rinj dhe për çdo gjini. Dani nuk është vetëm i Pejës dhe i Dukagjinit, por i mbarë njerëzimit, sepse zëri i tij arrin të depërtoj tek çdo njeri që ka pak shije dhe kritere për muzikë. Me kontributin e tij në vazhdimësi, Dani vazhdon karrierën, i orientuar në këtë sezon vere në dasma, ahengje e gëzime familjare. Me krejt bagazhin e tij ndër dekada, Dani vazhdon të mbetet personalitet që shënon fuqishëm kohën e vet.

Arsimin fillor e kreu në Shkollen fillore '8 Marsi', të mesmen në gjimnazin ish - '11 Maji'. Karrierën si këngëtar e filloi me orkestrinën "Vëllezërit Bakraqi". Pas shumë paraqitjeve si i ri, në grup me kolegët, për herë të parë si solo-këngëtar, u prezantua në mbrëmjen festive të pritjes së Vitit të Ri, 1973/1974, në motelin e atëhershëm me famë, 'Dardania' në Pejë. Ka publikuar shumë albume muzikore te edituara në treg. Bashkëpunëtorët e tij të preferuar: Ilir Berani, Afrim Macula, Ylber Asllani, Valton Beqiri, Hivzi Krasniqi, Arsim Bunjaku. Mega-Hitet e njohura: 'Magdallena' 1985 nga Ardian Rrusta, 'Ti që fike shpirtin tim' 1995 nga Afrim Macula, 'Moj tradhëtare' 2003 nga Ilir Berani, 'Fjalët që na ndanë' 2005 nga Afrim Macula.

Në vitin 1995, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Per Ju Kendon Bilbili".

Në vitin 1997, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Mi Ke Floket".

Në Qershor 2003, Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Tradhtare". Kënga shënon rekord të shitjes, si singel-cd, në karrieren e Danit, ku presupozohet se tirazhi i shitur ne treg ka qenë afersisht 70 mijë copë.

Në Dhjetor 2005, Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Edhe 1000 Vjet".

Më datë 6 Nëntor 2008, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Me Shtatë Dry".

Në vitin 2008, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Për Ty".

Në Dhjetor 2008, Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Një Mbi Një Akrepat Mbi Sahat".

Në Dhjetor 2008, Machiato Band merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Nga Jugu Ne Veri", në bashkëpunim me Dani.

Më datë 5 Korrik 2009, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Ne Libra Do Te Shkruhet".

Më datë 8 Korrik 2009, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Nje Dite Kur Do Te Vdesim".

Në Dhjetor 2009, Adrian Gaxha & Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Si Kjo Raki", në bashkëpunim me Dani.

Më datë 20 Janar 2010, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Me Ngadale Moj Xhane". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga kompania Fabrika. Me këtë këngë, Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Zhurma Show 2010 në vitin 2010.

Në Nëntor 2010, Rozana Radi & Ramadan Krasniqi (Dani) marrin pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Valsi I Tradhetise", ku arriten deri ne finale duke fituar çmimin e Publikut. Ata grumbulluan gjithsej 570 pikë, te votuar nga vete konkurentet e ketij festivali duke fituar edhe çmimin e Trete.

Në vitin 2011, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Ik Nga Diaspora".

Në vitin 2011, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Këngët E Shekullit".

Më datë 17 Janar 2012, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Anonim".

Më datë 27 Janar 2012, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Jeta Pa Ty".

Më datë 9 Prill 2012, Fatjeta Barbullushi & Ramadan Krasniqi (Dani) publikojnë videoklipin "Lotet E Mallit". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili.

Më datë 14 Maj 2012, Dani, Zanfina & Visar Rexhepi publikojnë videoklipin "Rinora 4". Videoklipi u prodhua nga Fabrika.

Më datë 12 Qershor 2012, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Emrin Mos Ma Përmend".

Në vitin 2012, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Thuj Po Ose Jo".

Më datë 10 Prill 2013, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Me Sabah". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 18 Maj 2013, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "O Llokum". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Valon Biba.

Më datë 21 Dhjetor 2013, Loki & Dani publikojnë videoklipin "Kohërat Kanë Ndryshu".

Në vitin 2013, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Me Këngët E Zemrës".

Në vitin 2013, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Ramadan Krasniqi Dani".

Në Mars 2014, Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Nuk Je Me Mu".

Në Mars 2014, Ramadan Krasniqi (Dani) merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Kanarine".

Në vitin 2014, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon albumin "Këngë Qytetare".

Më datë 11 Janar 2015, Ramadan Krasniqi (Dani) & Yllka Kuqi publikojnë videoklipin "Nje Vit Qe Zemra U Thye".

Më datë 29 Janar 2015, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Kjo Dashnia".

Më datë 6 Tetor 2015, Ramadan Krasniqi (Dani) publikon videoklipin "Mos Prano".

Më datë 27 Prill 2016, Ramadan Krasniqi & Shkurte Gashi publikojnë videoklipin "Zemra Falet". Muzika e këngës u punua nga Arsim Bunjaku, Elephant, teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 11 Dhjetor 2016, Blero publikon videoklipin "154", në bashkëpunim me Dani.

Më datë 24 Mars 2017, Dani publikon videoklipin "Zemer". Videoklipi u prodhua nga Bug Production.

Më datë 4 Korrik 2017, Ramadan Krasniqi publikon videoklipin "Princeshe". Muzika e këngës u punua nga Valon Biba, teksti u shkrua nga Valon Biba, ndërsa për orkestrimin u kujdes Eroll Dogani. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 12 Nëntor 2017, Irkenc Hyka publikon videoklipin "Nje Lamtumire", në bashkëpunim me Dani. Muzika e këngës u punua nga vetë Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 21 Prill 2018, Dani publikon videoklipin "S'ka Dashni", në bashkëpunim me Yll Limani. Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 12 Maj 2018, Dani & Mimoza Mustafa publikojnë videoklipin "Neve S'na Shkon". Muzika e këngës u punua nga Ardian Kastrati, teksti u shkrua nga Aida Baraku.

Më datë 21 Korrik 2018, Gold AG publikon videoklipin "Ma E Mira", në bashkëpunim me Dani. Muzika e këngës u punua nga De Vox, teksti u shkrua nga vetë Gold AG, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox.

Më datë 15 Shtator 2018, Dani & Labi publikojnë videoklipin "Falem". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga BUG Production.

Më datë 2 Nëntor 2018, Dani & Bes Kallaku publikojnë videoklipin "O Bir". Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi.

Më datë 15 Mars 2019, Dani publikon videoklipin "Pellumbeshe". Muzika e këngës u punua nga Ardian Kastrati, ndërsa teksti u shkrua nga Ekrem Kryeziu. Produksioni audio u realizua nga Shkumbin Kryeziu. Ilir Mustafa dhe Blerim Gjinofci janë kujdesur për anën vizuale të projekti, që e sjell këngëtarin me një performancë mjaft të veçantë. Xhirimet e klipit janë kryer në Shkup, teksa këngëtari nga Peja është shfaqur mjaft me stil gjatë interpretimit.

Më datë 10 Prill 2019, Dani & Fatoni publikojnë videoklipin "Shko".

Më datë 20 Prill 2019, Dani publikon videoklipin "Gjysem Dashni". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 4 Maj 2019, Luana Vjollca publikon videoklipin "Sonte", në bashkëpunim me Danin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Bini Nebihu.

Më datë 5 Maj 2019, Ramadan Krasniqi publikon videoklipin "Aromë", në bashkëpunim me Granit, Shefqet, Gazmir & Genc.

Më datë 8 Qershor 2019, Greta Koçi publikon videoklipin "Jeta Ime", në bashkëpunim me Danin. Teksti i këngës u shkrua nga Eni Koçi. Videoklipi u prodhua nga kompania Black Fish Entertainment.

Më datë 12 Nëntor 2019, Dani, Buraku, Valoni, Gjoni & Osmani publikojnë videoklipin "Për Ty Kosovë".

Më datë 11 Janar 2020, Adnan Daci & Dani publikojnë videoklipin "Dashnia Pa Hile". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Kreshnik Avdiu. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 25 Janar 2020, Elita Reçi publikon videoklipin "Zemërgur", në bashkëpunim me Danin. Kënga është punuar në të githë komponentet e saj nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania Daniel Joveski.

Më datë 17 Prill 2020, Ademi & Dani publikojnë videoklipin "Salatullah". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Adem Ramadani. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Në Maj 2020, Elita Reçi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Zemërgur", në bashkëpunim me Dani.

Më datë 11 Korrik 2020, Dani publikon videoklipin "Dy Zemra". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Afrim Macula.

Më datë 1 Qershor 2021, Dani publikon videoklipin "Me Mungon". Teksti i këngës u shkrua nga Valon Biba.

Më datë 22 Tetor 2021, Dani publikon videoklipin "Pash Dy Syte", në bashkëpunim me Bekim Zogaj. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania Prive Films.

Më datë 3 Dhjetor 2021, Dani, Fatmira Breçani & Bekim Zogaj publikojnë videoklipin "Ma T'miren E Shqiptarise". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 13 Mars 2022, Eni Koçi publikon videoklipin "Vonë", në bashkëpunim me Danin. Teksti i këngës u shkrua nga Genc Prelvukaj. Videoklipi u prodhua nga Black Fish Entertainment, ndërsa produksioni audio u realizua nga Genc Prelvukaj.

Më datë 5 Nëntor 2022, Dani publikon videoklipin "Kthema", në bashkëpunim me Florian Tufallarin. Muzika e këngës u punua nga Sardi Mneri, ndërsa teksti u shkrua nga Deyzoh (Ronaldo Shtylla). Videoklipi u prodhua nga kompania ND Film Pro.

Më datë 15 Korrik 2023, Ramadan Krasniqi publikon videoklipin "Zemër Katile". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani, ndërsa orkestrimi u realizua nga Ardian Kastrati. Videoklipi u prodhua nga kompania Time Pictures.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim   arsimdiber arsimdiber  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Ramadan Krasniqi (Dani) »

Komente 8