Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ramadan Sokoli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.1 / Votuan:  39
(1920-2008)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Ramadan Sokoli është një autor këngësh i njohur. Ramadan Sokoli lindi në qytetin e Shkodrës më 14 qershor të vitit 1920 në familjen patriotike dhe atdhetare të Sokolave. Arsimin fillor dhe të mesëm i kryen në qytetin e Shkodrës. Në vitet 1940-1944 kryen studimet e larta muzikore në Firence, Itali. Pas çlirimit të vendit kryen detyrën e pedagogut të Folklorit Muzikor Shqiptar në Liceun Artistik dhe Institutin e Lartë të Arteve, degë të cilën e krijoi ai vetë. Ai është një ndër figurat e shquara ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

2 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Alqi Kareco

Zef Coba

Aurid Gjini

Abdulla Grimci

Mark Kaftalli

Enver Shëngjergji

Kastriot Gjini

Edmond Veizaj

Alfons Balliçi

Gazmend Mullahi

Tags: Ramadan Sokoli


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet