Riad Ymeri

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  1
  • Vendlindja:
  • Prishtinë 
BIOGRAFIA: Riad Ymeri është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Born in Prishtina, Kosovo, Ymeri has debuted at the Tirana National Opera & Ballet with the role of Tamino from the opera “Magic Flute” by W.A. Mozart (2011). After that Ymeri becomes one of the preferred singers of their audience and management, and continued to work with them, doing the role of Nemorino from opera “L’elisir d’Amore” by Donizetti (2012), the role of Acomat from the renconstructed opera “Scanderbeg” by Antonio Vivaldi – Francesco...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »Artistë Të Ngjashëm:

Hysen Koçia

Xhelal Bakraqi

Mustafa Ymeri

Josif Gjipali

Ibrahim Tukiçi

Denik Prizreni

Napoleon

Explicit

Toni

Chipsi


Tags: Riad Ymeri