Rilinda Velaj
Rilinda Velaj
Rilinda Velaj
  • Vendlindja:
  • Përmet
  • Mosha:
  • 33 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 10 Shkurt 1991
  • Horoskopi:
  • ♒ Ujori
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Rilinda Velaj është këngëtare e njohur. Kengetarja e mirnjohur Rilinda Velaj e lindur ne Permet e cila u cielsua si kengetarja e embel permetare.
Qe ne moshe te vogel Rilinda eshte njohur si interpretuese e aktorve te ndryshem e cila jepte interpetetime te ndryshme ne shkollen e saj.
Ne moshen 9 vjecare Rilinda u regjistrua ne Pallatin e Pionerit per (Kanto), ne te njejten kohe vazhdoi dhe kursin per pjano. Cdo vit Rilinda merrte pjese ne festivalin e femijeve, ku u paraqit vitin e pare , me kengen “Ding Dong” me kompozitor Agim Rreza me pas mori cmime te ndryshme. Me pas vazhdoi gjimnazin ne shkollen Meridjan+ ku ruajti rezultate gjithmone e me te larta.

Me daten 25-27 Qeshor 2008 u zhvillua festivali Nderkombetar i kenges popullore me grupe folklorike nga Shqiperia, Italia, Greqia e Kanadaja, ne Bylys te Fjerit, ajo u paraqit me kengen “Bera dasem tunda fshane” (polifoni), kjo kenge u vlersua me certifikat mirnjohje.

Me daten 22.10.2008 konkuroi ne emisjonin e njohur ne Top Chennel, emisioni i talenteve te reja “Ti vlen” ku arriti te futej ne finale. Paraqitja e Rilindes ne emisjonin “Ti vlen” beri nje buje mjaft te madhe, ku u cilesua si ”NUSJA QE THEU SHTEMBEN”.

Ne Korrik te 2008 mori pjese ne festivalin polifonik te cameris, ne Sarande, ku u perfaqsua me kengen “Flamuri”.
Nga mesi i vitit 2008-2009 ralizoi albumin e saj te pare me 12 kenge (folke) te cilat u kompozuan nga Adiran Hila me tekste te Arben Dukes, Pellumb Aliaj, dhe Nexhip Seraj

Ne Qershor te 2009 Rilinda u paraqit me kengen Ti je pija ime kenge nga albumi i saj ne Maratonen e kenges popullore 4 ne qytetin e Gjirokastres e cila u shoqerua se bashku me grupin”Zeri I Trebeshines “ u paraqit edhe ne maratonen 5 dhe 6 ne shume qytete brenda dhe jashte vendit.

Rilinda se bashku me grupin Zeri I trebshines kan xjerr albumin e tyre polifonik me titull “Mos harro emrin nene“.

Rilinda duke ndjekur akrivitete muzikore ka vazhduar rregullisht shkollat. Rilinda vazhdon karrjeren e saj artistike ne shum vende brenda dhe jashte vendit.

Me date 25 Nentor 2009 Rilinda se bashku me grupin Zeri I Trebeshines moren pjese Takim artistic te kengeve dhe valleve popullore Tirane ku u vlersuan mjaft mire .

Me 15 Dhjetor te 2009 nxorri vidjoklipin e saj te pare Bera dasem tunda fshane nje vidjoklip i ralizuar nga Max Producion.

Me Prill te vitit 2010 nxorri vidjoklipin Ylli qe feksi saban .

Më datë 17 Gusht 2010, Rilinda Velaj publikon videoklipin "Bera Dasem Tunda Fshane".

Ne Mars 2011 nxorri vidjoklipin "Haj haj bote haj" po nga Max production. Nje kontribut te vecante per formimin e grupit Zeri I Trebeshines ka dhene babai I Rilindes presidenti I grupit” Zeri I Trebshines” Z. Gani velaj I cili ka stiluar dhe veshjet e keti grupi.

Në vitin 2011, Rilinda Velaj publikon albumin "Si Rrufe Dy Zemra".

Nga 2009-2012 u diplomua per degen Psikologji.

Ne fund te vitit 2012 nxorri albumin e saj te dyte “Lum kush eshte si ty” me kompozitor Adrian Hila dhe tekst shkruaes Arben Duka Pellumb Alia e Nexhip Sera.

Më datë 18 Janar 2013, Rilinda Velaj publikon videoklipin "Dibli Dibi".

Në Nëntor 2013, Rilinda Velaj merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Kenga E Nuses".

Më datë 26 Prill 2014, Rilinda Velaj & Klevis Hysko publikojnë videoklipin "Te Kendoja Bashke Me Ty".

Më datë 21 Gusht 2017, Rilinda Velaj publikon videoklipin "Mos Ma Qani Hallin".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: klevisdeni klevisdeni  Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 1