Më mbaj mend (për 1 muaj)

Riza Daci

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.6 / Votuan:  7
(1949-2020)  
  • Vendlindja:
  • Irzniq, Deçan 
BIOGRAFIA: Riza Daci është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Rapsodi Riza Daci ka lindur në fshatin Irzniq të komunës së Deçanit me 3 maj të vitit 1949, ndërsa që nga viti 1986 jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përkatësisht në Bronx të Nju Jorkut. Ai është munduar dhe ia ka arritur me sukses të kultivojë dhe të ruajë të gjallë edhe këngën e pastër shqipe, të cilës nuk iu ndaj nga viti 1971. Kënga dhe zëri burëror i Riza Dacit, prej një rapsodi të lindur për të interpretuar këngën e pastër shqipe...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Agim Elmazi

Behxhet Korpuzi

Xhavit Vitia

Nexhat Vitia

Isuf Berisha

Bashkim Sylaj

Isuf Rashiti

Luan Zogiani

Zekë Lushaj

Hashim Shala

Tags: Riza Daci


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet