Rrahman Dedaj
Rrahman Dedaj

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1939-2005)
  • Vendlindja:
  • Penduhe Kosovë

Biografia

BIOGRAFIA: Rrahman Dedaj është një poet i njohur. Rrahman Dedaj lindi ne vitin 1939, ne fshatin Penduhe, afër Podujeves, Kosovë dhe vdiq më 21 gusht 2005 në Londër. Shkollën fillore e kreu në Besjanë, shkollën normale në Pristinë. Studioi Gjuhën dhe Letërsine Shqipe ne Fakultetin Filozofik të Prishtinës. Me letërsi filloi të merret qysh në bankat e shkollës dhe ka botuar këto vepra: "Zogu dhe Kulla", "Me sy kenge", "Simfonia e fjales", "Balada e fshehur", "Etje", "Fatkeqesia e urtise...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 7