Më mbaj mend (për 1 muaj)

Zallamahi

Në këtë qytet pa ekstazë
thonë se dikush ka vdekur
qytetarët kudo janë tubuar
por ata s´din kë e varrosin
arkmort s´ka, as të vdekur
njerëzit janë grumbulluar
dhe dikë duan ta varrosin
Në këtë qytet pa ekstazë
ka aq shumë fantazma,dhe
vjedhës të thashethemeve
që vuajnë nga plagët pa zë
dhe nga hijet e hiadhave
thërritësit e fantazmave
duan një mort pa arkmort
qytetarët janë grumbulluar
( zëra kafshësh dëgjohet )
ata duan ta varrosin dikë
por s´dinë kë ta varrosin
zallamahinë apo vetveten

- poezi nga Rrustem Geci


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet