Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Trimërie

Presheva

Jam gjake e Mollës së Kuqe
jo luginë, po krahinë e gjerë
jam pjesë e dheut shqiptar
jam e pushtuar nga Serbia
Si të jetoj nën terr të serbit
nën duart e tij të përgjakura
më sheh sa jam poshtëruar
për çdo ditë jam e burgosur
Në këtë atdhé me Preshevë
me Bujanoc dhe Medvegje
plotë tokën e kam me varre
plotë tokën e kam me të rënë
O ti që atje flet krejt ndryshe
Jam flakë e Mollës së Kuqe
Kosovë është emëri im! Dhe
Shqipëri është deri në Nish!..

- poezi nga Rrustem Geci


- Poezia u dërgua nga madrilene4ever -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet