Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Rudyard Kipling

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  8
(1865-1936)  
  • Vendlindja:
  • Mumbai 
BIOGRAFIA: Rudyard Kipling është një shkrimtar i huaj. Rudyard Kipling (Bombay sot Mumbai, 30 dhjetor 1865 - Londër, 18 janar 1936), shkrimtar anglez. Në fëmijëri e mësoi gjuhën hinduse, vazhdoi shkollën ushtarake në Devonshire, ndërsa më 1882, u kthye në Indi dhe punoi si gazetar. Udhëtoi në Japoni, Amerikë dhe në Afrikë të Jugut. Me një temë të njëjtë mori pjesë në jetën letrare dhe politike në Angli. Në vitin 1907 fitoi Çmimin Nobel për Letërsi. Proza e tij na tregon një pasqyrë të jashtëzakonshme...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Luis Garcia Montero

Jean Rousselot

Gérard de Nerval

Juan Ramón Jiménez

Alain Borne

Dylan Thomas

Saint-John Perse

Paul Verlaine

Marin Sorescu

Edmund Spenser

Tags: Rudyard Kipling


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet