Rudyard Kipling
Rudyard Kipling

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1865-1936)

  • Ndërroi jetë më:
  • 18-01-1936
  • Vendlindja:
  • MumbaiBiografia

BIOGRAFIA: Rudyard Kipling është një poet dhe autor/publicist i huaj. Rudyard Kipling (Bombay sot Mumbai, 30 dhjetor 1865 - Londër, 18 janar 1936), shkrimtar anglez. Në fëmijëri e mësoi gjuhën hinduse, vazhdoi shkollën ushtarake në Devonshire, ndërsa më 1882, u kthye në Indi dhe punoi si gazetar. Udhëtoi në Japoni, Amerikë dhe në Afrikë të Jugut. Me një temë të njëjtë mori pjesë në jetën letrare dhe politike në Angli. Në vitin 1907 fitoi Çmimin Nobel për Letërsi. Proza e tij na tregon një pasqyrë të jashtëzakonshme...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0