Sabrie Selimaj Poezi
Sabrie Selimaj

I Vetmi Kujtim

I vetmi kujtim që më ka mbetur?
ca vargje shkruar në ditar,
në sirtarin e shpirtit s`ka gjë`tjetër,
përveç dhimbjes time që vjen vërdallë,

Do vazhdoj udhtimin tim, patjetër,
gjerë sa pas t`ngelem një pirg me dhe,
atëherë s`do kem më dhimbje tjetër
shpirti do ngjitet lartë mbi re...?

Udhës së pa par e lexuar asnjëherë
si gjëndet lehtë filli gjatë udhëtimi,
por një gje është e sigurt në jetë,
dashurija ishte laçi i ç`do shpirti,

I vetimi kujtim që më ka mbetur,
më bren si mola drurin ngadal...
mos më pyesni, pëse se ke tretur,
se dhimbja, asnjëherë s`ka fjal ...?

- Poezi nga Sabrie Selimaj{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0