Sabrie Selimaj Poezi
Sabrie Selimaj

Të Dua O Toka Ime Të Dua

I dua lulet i dua të vesuara
e dua diellin të avullojë vesën,
e dua këngën e bilbilit e dua,
e dua lirinë,ashtu si dua jetën,

I dua shkronjat e arta i dua,
ashtu si doja gjirin e nënës,
flutur mbi fletë, vrapon penda,
se gjuhën time,e do zemëra,

Të dua, o toka ime të dua,
ashtu si i don, nëna evladë,
i dua gërxhet e malet e tua,
njësh me ty` si mishi me thua`

Çdo pllëmbë të atëdheut e dua,
dhe krenohem që jam Shqipëtare.
këtu buka e kripa janë të bekuara,
sa vetë lashtësia e tokës, Dardane...

- Poezi nga Sabrie Selimaj{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0