A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Mërgimin

Si Puhizë

Si puhizë ne fllad te verës,
po e gëzojnë pragun e derës,
po vijnë të rijtë nga diaspora,
me buzë ngazë i pret Kosova!

Një kreshnik nga dukagjini,
gocës n 'zemër se q 'na i hyni,
çupa jonë është nga Vlora,
e do çunin nga Kosova!

Gjithë ku shqipet kanë foletë,
kërcet vallja me gërnetë,
ndërrojnë unazat djem e qika,
e për dasmë ndahet dita!

Kurse tjetra në Gjilan,
ka lidhë besë, me një Shkodran,
nga Ulqini vijnë urime,
farefisi i banë me gëzime!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  108

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019