Sahit Shala Poezi
Sahit Shala

Tema: Poezi Për Atdheun


Mall

Merrmë në krahë o zogë shtegtarë,
e fluturo nga vendi im!
qe sa vjet në dhëna tjera,
kam mbete larg, këtu n 'mërgim.

M 'lë t'i puq ata gurë lumi,
qoftë dhe t, mbushuni ''llumë a baltë!
te ta hekë pak at ''zi' 'shkrumbin,
qe me ka' 'mekur' 'hiq pa fjalë!

Dua ta shohë atë dallëndyshen''.
''Çerdhen n 'strehe tujë e ndërtua,
sepse malli, kurrë nuk ''vyshkët, !
me ''pa bujkun tujë punua''!

Po ta kisha ''loke 'shkretën''!
do ta mbysja n, përqafim,
po me vite ''prehet n 'paqe!
me një gurë, mbi varrë, një shkrim!

Pse more zogë ta kam ''zili?
ty qe s'ke ma ''t 'voglin faji''.
M, qo n 'Kosove te ''shkrepi e plisi''!
ma hekë, pakë mallin e sajë!

- Poezi nga Sahit Shala


- U dërgua nga SahitShala -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0