Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Satirike

Perse?

Perse?
Ne këtë dhe, te nenës loke.
kem jetua me vite e mote,
Madje ngazë, e lumturi.
Edhe, pse, hasmin mbi krye!

Tash ne ditët e lirisë,
nuk del kush, një punë me nisë!
sillen, mbështillen sorollaten,
n 'kafene "ditën, e natën"!

Bijë e bija te k' saji tokës,
djersë e mund, dyerve te botës,
Vit për vit, punën qe bëjnë,
për një muaji, seç i shpërndajnë!

Kur vije vera nisë "mëlmesa"!
bahen ftesa, në SMS-sa.
Dasmë t 'madhe sa shumë bëjnë.
Pesëqind veta, nuk i ndajnë!

Kiameti sa s'është be,
sot fis teku dasmë ka,
Jehon "kënga ta llava",
grupe, grupe, bahen turma,
në restorante jehon zhurma,
njeri tjetrin, ndalë e sheh,
Njeri, tjetrin nuk e njeh!

Tundë shamia e pe liqe,
një mbas tjetri 100 fise,
sillën rrotull, për shumë orë,
tujë mbajt nj ani tjetrin n, dorë,
edhe pse rrallë herë e dinë,
se kush janë, e nga po vijnë!

Nikoqiri kokën lartë,
¨"pesëqind veta i ka në darke"!
Hanë pine, e sa shumë flasin,
për skamnor mendjen se vrasin!

Këngëtaret "talla va",
mbushin xhepat me para!
përshëndesin pa u hamend,
farë e fise te t 'ane me rend!

Mblidhen pjatat shoq me shoqe,
pa mëshirë "hedhen ne stoqe",
thashë e thamë, t 'shara fjalë,
prapa derës, mirë pa dalë!

Kush është ky qe na shet mend?
na ka mbledh si "në kuvend"!
Po na sillej me kollare,
thua se ka, ndonjë shkollë t 'madhe!

Në mëngjese del "drita ndryshe"!
"fat qe i kem, biletat kthyese,
Tash ma t 'hollat janë harxhua,
është, sa vonë për me mëndua!

Keq, sa keq, për këtë shoqëri,
mos me i pa, këto "dukuri"!
S'thotë tradita, as kultura,
me "kanaqe, s'behet ura"!
Nëse këtë, ti sot se prite,
"ta zë frymën", për pakë vite,
Përgjithësinë, ne bashkë e mbajmë,
brezat tonë, pse t 'mos na "shajnë"?

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  61

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet