Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Shoqërinë

Mos, Mi Ndaji!

"Mos mi ndaji, heroit e kombit"!
Qe luftuan për ketë dhe!
Është e "mbrapsht në ditë të sodit".
Këto "prapësime ti bëjmë ne"!

Se partitë janë punë "sa grima"!
Kur për" kombin behet fjalë"!
Për ato, Bija dhe Trima.
Qe luftuan për ideal!

Kombi i banë, te tanë me i kokë.
Pa dallim ne fis e farë!
Aty është "shenjtërimi jonë".
Qe na banë me u thirre shqiptar.

Ne vend te kësaj, do jetë me mirë.
Te tanë bashkë me u be "një fjalë".
Na mungon shumë "Uniteti"!
E prej rendit shumë kem dalë.

Paqen gati njëzet vjet.
Por "Lirinë se pamë gjëkundi.
Askush faji, veti si qet.
Se thotë "veti, burrë e shkua, burri"!

Siç kem nisë me u "katandisë"!
Çka me thanë" bijve në varre"?
Njëqind vjet i thërret lirisë!
Dhe e humbë, për asgjë fare!

Ka a'rdhë koha me thirre mendjes.
Se dikur ,do behet vonë!
Shumë, sa shumë 'pushkës e t 'pendës.
"Nami i tyre, na mallkon"!

Mblidhuni tok, o bijë te shqipes.
Se veç bashkë, e bëjmë fuçinë!
Ta shpiem kombin, n 'rrugë te dritës!
Ta "gëzojnë brezat, që vijnë"!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  309

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet