Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Saint-John Perse

Nuk ka akoma asnjë votë

(1887-1975)  
  • Vendlindja:
  • Pointe-à-Pitre, Guadeloupe
BIOGRAFIA: Saint-John Perse është një shkrimtar i huaj. Saint-John Perse ishte një francez poet-diplomat, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1960. Ai ishte një diplomat i madh francez nga viti 1914 deri në 1940, pas të cilës ai jetoi kryesisht në Shtetet e Bashkuara deri në vitin 1967. Alexis Leger ka lindur në Pointe-à-Pitre, Guadeloupe. Gjyshi i tij i madh, avokati, ishte vendosur në Guadalupe më 1815. Gjyshi dhe babai i tij ishin gjithashtu avokatë; babai i tij ishte gjithashtu an...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Luke Morgan

Mark Strand

Juan Ramón Jiménez

Gérard de Nerval

Paul Celan

Alain Borne

Luis Garcia Montero

Marin Sorescu

Erich Fried

Jean Rousselot

Tags: Saint-John Perse, Saint John Perse, Alexis Leger


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet