Saint-John Perse
Saint-John Perse

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1887-1975)

  • Ndërroi jetë më:
  • 20-9-1975Biografia

BIOGRAFIA: Saint-John Perse është një poet dhe autor/publicist i huaj. Saint-John Perse ishte një francez poet-diplomat, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1960. Ai ishte një diplomat i madh francez nga viti 1914 deri në 1940, pas të cilës ai jetoi kryesisht në Shtetet e Bashkuara deri në vitin 1967. Alexis Leger ka lindur në Pointe-à-Pitre, Guadeloupe. Gjyshi i tij i madh, avokati, ishte vendosur në Guadalupe më 1815. Gjyshi dhe babai i tij ishin gjithashtu avokatë; babai i tij ishte gjithashtu an...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0