Më mbaj mend (për 1 muaj)

Saz'iso
Nuk ka akoma asnjë votë

Saz'iso është grup artistësh. Grupi shqiptar “Saz’iso” ka interpretuar në Nëntor të vitit 2017 në emsionin e famshëm në Britani “Later with Jools Holland”. Në studion e BBC2 është përformuar kënga “Tana”. Muzika e vjetër shqiptare e grupit “Saz’iso”, mahniti shumë të huaj dhe BBC më herët kishte shkruar se nga folklori shqiptar është ndikuar muzika greke, turke dhe bullgare, gjithnjë duke iu referuar këtij grupi shqiptar. Pas performancës së grupit shqiptar, publiku duartrokiti për disa minuta këngën “Tana”. Kënga e Tanës është një baladë popullore e vjetër shqiptare. Konsiderohet një nga këngët me më shumë variacione në muzikën shqiptare.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet