Tema: Poezi Për Trishtim


E Lodhur Nga Bota

Ende pa lindur hëna, doren mbi tastierë,
Dora e saj e bardhe lozte per mbi nota,
Ndersa i binte pianos lotet nuk pushonin,
E strukur ne nje cep,e lodhur nga bota!

Bota me per te s’kishte asnjë shije,
Edhe pse perpiqet te loze nota dashurie,
Nata ngadal po perthyet,tingujt ngrihen vale,
Muzika i mplekset me lotet kristal.

Nga dritarja hyjne hena edhe yjet,
Muzika fluturon kaplon malet pyjet,
Sonte ajo loze muzike te lire,
Tingujt edhe lotet treten ne erresire.

Perse i thote hena,me thuaj cka ngjare?
Keshtu te deshperuar s'te kam pare me pare,
Jam ketu sonte me ty,dhe si yjet te dua,
Ndaj gezohu,dhe loz Bethovenin per mua!

- Poezi nga Shaqir Nina



{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0