Tema: Poezi Për Natyrën


Debora...

Flatrat e bardha u shkeputen nga kupa e qiellit,
Rete bardhoshe zune rrezet e diellit,
Bora nisi te bjere pake nga pake dhe lehte,
Mes klithmave te zogjve qe enden mbi kenete.

Bora pushtoi te gjithe qytetin tim te vjeter,
Mbuloi me bardhesi rruget e lagjet e ndyra,
Zbardhi kudo,mbi cati pragje hone e rrepira,
Me debore te bardhe e gjithe menxyra.

Nga bardhesia vjen shkelqimi dhe pastertia,
Ne zemrat e njerzve ku mungon dashuria,
Qe tashme ka ngecur,eshte fikur,
Ka ngel vend numero ne shpirtrat e mykur.

Nga qielli i meshires,u derdh debora e bardhe,
Mbushi kuroret e pemve,mbushi moll e dardhe,
Mbushi malet pyjet ,e prape flokzat nuk ndahen,
Duhet shume debore qe shpirtrat te lahen.

- Poezi nga Shaqir Nina{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0