Tema: Poezi Për Trishtim


Femijeri E Plakur

Nje here te vetme, po, po vetem nje here,
Do te desha te isha femije si vite me pare!
Por shoh qe jeta ne pjese na qenka e ndare,
Dhe vitet qe po ikin ne njeri tjetrin ne gare.

Desha si dikur te kacaviresha ndaj mureve,
Dhe portave te shtepive te kallura ne erresire,
Te rendja mbas nuselaleve,mbas xixillonjave,
Dhe ngjitesha tek zogjte e vegjel,lart per mbi blir!

Shpesh sjelle ne mendje kohen e femijerise,
Kam shum kujtime,nuk di nga t'ja nise,
Dhe tani qe jam rritur dhe kam hedhur shtat,
Kujtimet me cukisin neteve te gjate.

Femijeria eshte engjellore,kete e dijne shum pak,
Dhe shpesh kesaj moshe i kane hyre ne hak!
Fatkeqesi qe erdhi koha e femijerise se plakur,
Koha e femijerise se vuajtur,e duar pergjakur.

- Poezi nga Shaqir Nina{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0