Tema: Poezi Për Shoqërinë


Jetoe Jeten

Jetoje jeten ashtu sic zoti ta ka shkruar,
i pasur apo i varfer njeri pa lenduar,
Jeto dhe behu i ndershem si dikur,
Se as me para vlerat nuk i blene kurre.

Kujtoje varferin e buken e ngjyer ne kripe
Ic te mos te te vij turp dhe ne se behesh vip,
Kujto rrobat me arna e kepucet e shqyer,
Koret e bukes dhe misrin e zier.

Mos fluturo mbi re te zbrazura,
Por kthe koken ne vitet e kaluar,
Atje ke nene,babe,moter e vella,
Gjen vlerat,e boshllekun per te mbuluar.

- Poezi nga Shaqir Nina{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0