A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Nje Tufe Lule Kacubesh

Mengjesi me solli nje tufe me lule kacubesh,
Te bukuara te rritura nene ferra me gjemba,
Me fal me tha me zerin qe i dridhej,
Te prisha gjumin ,mbase edhe te tremba!

Tufa shkelqente me lulet e porsacelur,
Enkas per mua mengjesi i kishte mbledhur,
Ti solla me tha ty , keto lule me vlera
Te rritura mbi shkembinje shkure,driza e ferra.

Kujdes!me tha perseri,dhe zeri i ju mek,
Kane dhimbje nga plaget,me dore kur i preke,
Aty ku jane rritur tmerr kane kaluar
Me trupin tere plage nga gjembat tej shpuar.

- poezi nga Shaqir Nina


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  34