Tema: Poezi Për Shoqërinë


Shiu I Rrëmbyer Lag Cati E Rruge.......

Shiu I Rrëmbyer Lag Cati E Rruge......

Shiu i rrëmbyer po lag catite e vjetra,
Po lag qytetin rruget dhe trotuaret,
Dhe une vrapoj mes shiut qe vjen si vale,
Dhe ashtu i lagur, hyje drejte ne nje lokal!

U nisa te ulem ne karrike diku ne cep,
U ula dhe qendrova nje cast i vetem,
Pashe rrethe e rrotull,fytyra te panjohura,
Dhe thash me vete,i huaj do te mbetem!

Te cemendur te pire qe llafosin pa pushim,
Nuk me njohin e syte mi hedhin me dyshim,
O zot! perse e ngrite ti kete ngrehine,
Ku njeriu e sheh si perbindesh njerine.

Lamtumire o njerez te pafaj te bareve,
Kur mendja ju turbullohet flini trotuareve,
Nisem te dal nga lokali,duke qeshur me vete,
Nuk mundem tju largoj nga mizerja e kesaj jete!

- Poezi nga Shaqir Nina{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0