Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Dashurie

Më Pyeti Dikush

Më pyeti dikush
Çfarë është dashuria
Dhe unë shpejt i thashë
Eshtë kënga, është poezia.

Dashuria është një pikë ujë
Në buzën e të eturit
Në mes yjesh dhe hënës
Dhe në zemrën e nënës.

Dashuria është të shuash urinë
E njerzve të varferuar
Tu kthesh buzëqeshjen
Zemrave të lenduar.

Dashuri është tu kuptosh
zogjve cicërimat.....
Te duash çdo qenie
Dhe stuhitë e vetetimat.

Vetëm me një puthje
Dashuri s'mund të falësh,
Mos vdis i pa dashuruar,
Se prapë nuk do të ringjallesh.

- poezi nga Shaqir Nina


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet