A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Histori...

I gjori Zoti,
gjithë ato nerva i harxhoi,
gjithë atë baltë,
formën e bukur për t'ia dhënë
dhe pamjen e njeriut.

I dha dhe frymë
gojë më gojë
dhe e mikloi:
- Tashti, bëhu njeri
dhe nisu!
Diell ke boll,
dhé ke boll,
ujë boll.

E ky,
veç sa i hapi syte
dhe e shikoi me cinizëm,
iu përgjigj:
- Ik, o at!
Jam Zot,
i diellit,
i dhéut,
i ujit!
Tashti, më jep
edhe një Evë,
dhe shporru!...

- poezi nga Shazim Mehmeti


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019