A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Oh Natë, Pasqyrë E Ftohtë Ujërash Të Largëta...

Oh natë,

pasqyrë e ftohtë,

ujërash të largëta!...Je zog i ujtë

i heshtjes grykëzënë,

paqësi e hollë,

çast ngazëllimi,

këngë pa zë,

heshtje, durim.E vjedhur, dhe vjedhëse -

grua me sy zjarresh je,

natë, o natë,

ti ftilluese e mirë,

mishin tënd e ftillon, e ha,

gjysmën e ëndrrës,

gjysmën e vetes,

e vjell e mbjell,

te hark’ i agimit,

te lak’ i dritës...

- poezi nga Shazim Mehmeti


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019