Shefik Arifi Poezi
Shefik Arifi

Tema: Poezi Për Vendlindjen


Si Hark Lahute

(Vëndlindjes)
Zërat t'u këputën, të këndoje s'munde
Dhe këngët që s'arritën dot të këndoheshin.
Këngë do të bëhesha, hark lahute
Gjersa zërat e këputur të zgjoheshin.

Vargjet i lidha me gurë të zbardhur
Dhe që e kishin ruajtur bardhësinë e parë.
Për t'ja shtuar emrit tënd e kanë mbajtur
Si nusja në skelete fustanin e bardhë.

- Poezi nga Shefik Arifi


- U dërgua nga Shefik -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0