A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
 • 11-03-2019
  Me ne fund konfirmohet lajmi i bashkepunimit midis DJ Iljano dhe DJ te mirenjohur Kosovar, Drop G. Thuhet se rryma e kenges do te jete Deep House, rryme e cila se fundmi po praktihet shpesh nga Dj-te ne fjale. Ideatori i bashkepunimit mendohet te jete Drop G duke pare edhe suksesin e kengeve te punuara se fundmi nga iljano te cilat po ecin me ritme te shpejta ne te gjitha platformat muzikore. Nuk na ngelet gje tjeter vecse tju urojm sa me shume suksese te dy artisteve dhe te presim derisa kenga te dale ne siperfaqe....

 • 23-11-2018
  Kurbeti ndër shqiptarët ende mbetet plagë e hapur dhe e pashëruar. Me këtë temë të dhimbshme është marrë këngëtarja pasionante Liridona Qarri, e cila ka edituar këngën “I ziu gurbet”. Kurbeti ka qenë inspirim që të krijojnë këtë këngë edhe për tekstshkruesin Abaz Selmani dhe Rrahman Kryeziun, i cili bëri muzikën dhe orkestrimin, transmeton Telegrafi. Liridona Qarri është padiskutim një prej zërave të talentuar me një karrierë premtuese, ndërsa nuk fsheh kureshetjen për t’u njohur sa më parë me komentet apo reagimet e shumta. ...

 • 28-10-2018
  1 “Gang” - Capital T Feat. Don Phenom & Vinz Para një viti u publikua një video "Behind The Scenes", ku Don Phenom prezantonte hitin e ardhshëm, bashkëpunimin e Capital T me Don Phenom dhe Vinz. Kënga është pjesë e albumit të Kapos "Winter Is Here" dhe titullohet... "Gang". Po, po, "Gang", pikërisht si slogani i njohur i Feros. Shumë mund të imagjinojnë pse dështoi ky projekt. Capital T u akuzua se po kopjon Feron dhe ai i përgjigjet kështu akuzave në këngën "Yoko Ono" pak muaj më vonë: "Po thojn që pi kopjoj, A un as që i ngoj!" %i...

 • 14-08-2018
  Rap artisti tetovar i cili është duke lënë gjurmë në skenën e muzikës, sapo ka lansuar projektin e tij më të ri “Huligan” Driton Iljazi i njohur si “Don ProbleMC” rikthet fuqishem me projektin më të ri, pas një pauze që pati pas publikimit të projektit “Striiing” në muajin Prill. Duke parë që talenti i tijë vlersohet çdo ditë më tepër, Doni premton që do të jetë më aktiv duke lansur projekte të reja për ti dhuruar rap skenës muzikë kualitative dhe profesionale....

 • 11-08-2018
  GJITHÇKA EKZISTON NË XHEP Kurse krijuesi Imer Raçi, duke folur për rrjetet sociale dhe kultura, ka thënë për "Kosova Sot", se jemi në një kohë ku, çdo herë e më shumë artistët, siç ka thënë ai, krijuesit e të gjitha rrjedhave kulturore, publikimet, promovimet si dhe paralajmërimet për te rejat e tyre i paraqesin në "Facebook" e krejt kjo për arsye se po zëvendësohet ajo fizike me atë elektronike. Ai shton se kur ndalemi tek libri nuk e ka ndjesinë e asaj fizike njëjtë ai që është në mënyrë elektronike. Mirëpo, sipas tij, duke marrë pa...

 • 27-11-2017
  Shumë shpejtë një këngë e re nga Mc Kresha dhe Big G Reperi i mirënjohur Mc Kresha do të vij shumë shpejt me një bashkëpunim të ri. Kësaj radhe Mc Kresha ka bashkuar forcat me një reper me emër Big G, me të cilin pritet të sjellë këngën “I dehur”. Big G ka treguar se kënga do të publikohet afërsisht pas një muaji, por se ende nuk dihet sakt se kur. Bahri Aliu aka Big G thotë se bashkëpunimi me MC Kreshën erdhi si shkak i një shoqërie të gjatë dhe respektit të ndërsjellë. “Bashkepunimi erdhi se me MC Kreshen njihemi edhe kur fill...

 • 17-11-2017
  Lirdona Qarri një këngëtare mjaft e kërkuar në dasmat dhe ahengjet e ndryshme, gjithashtu do të jetë pjesë e skenës muzikore të Vizioni dhe Libonia, në të cilën do të sfilojnë disa nga emrat më të një njohur të estradës. “Lumja ajo nuse që i nderon vjehrrit” quhet kënga me të cilën do të prezentohet Liridona Qarri në programin festiv të Viti të Ri. Këngëtarja gjithashtu në një intervistë për Onair Popullore ka thënë se së shpejti do të sjellë një videoklip si dhe për vitin që po vjen do të ofroi një album me këngë popullore. ...

 • 08-09-2017
  Krijimi i një identiteti për një artist nuk është një proces i thjeshtë. Shumë artistë kanë ndryshuar disa herë zhanrin muzikor gjatë karrierës së tyre dhe kjo ka bërë që publiku mos të arrijë kurrë të përcaktojë se cilës rrymë realisht i përkasin. Por përveç zhanrit, një tjetër faktor i rëndësishëm që ndihmon në krijimin e identietit artistik është emri. Shumica e këngëtarëve njihen me emrin dhe mbiemrin e vërtetë. Këngëtarët e muzikës tallava çuditërisht preferojnë të njihen me emrin shkurt. Një zgjedhje e çuditshme kjo, sidomos kur...

 • 23-07-2017
  Intervistoi: Dijana Gj. Dukaj 1. Gold Ag, emër tashmë i njohur dhe i dashur nga të gjithë. Ju, kini një karrierë mjaft të pasur muzikore. Gjithë këtë në radhë të parë falë talentit dhe pasionit tuaj për këngën. Cila është formua e suksesit tuaj në fushën e muzikës? Gold Ag: E gjithë kjo që jam sot është dhuratë nga Zoti të cilin e falënderoj pa fund. Por, pa harrua të falënderoj të gjithë ata që më përkrahën e me përkrahin edhe këto ditë. Puna e vazhdueshme dhe e palodhshme në fund është shpërblyer me këtë emër. 2. Kolegët kë...

 • 24-05-2017
  Artisti ynë me famë të madhe nga Maqedonia, Shpat Kasapi me talentin e tij muzikor, arriti të bëhet njëri nga profesionistët më në zë të estradës shqiptare. Mbi 100 këngë, siecila histori e sukses më vete, janë të arriturat e tij, pa përmendur pjesëmarrjet e tij të shumta nëpër festivale e mijëra mbrëmje e manifestime nëpër mbarë botën ku ka shqiptarë. Ai ndjehet i shqetësuar për gjendjen e tanishme të muzikës shqiptare, e për të folur për këtë dhe shumë gjëra të tjera, ju ftojmë të lexoni intervistën e mëposhtme:… Teksteshqip: Po ...

 • 03-05-2017
  Intervistoi: Dijana Gj. Dukaj 1. Shkumbin Ismaili, emër tashmë i dashur dhe i njohur për të gjithë. Si arrini që të jeni kaq i dashur nga të gjithë kudo që këndoni? Shkumbin Ismaili: Në çdo koncert, performancë mundohem të jap maksimumin kudo që shkoj. Të jem sa më afër atyre që ndajnë kohë dhe vijnë në koncert për të më dëgjuar. Është kënaqësi kur dëgjoj publikun duke kënduar bashkë me mua në çdo këngë dhe ato tekste këngësh që dikur i kam shkruar me shumë pasion. 2. Ju, dalloheni për vokal të veçantë dhe me këngë që mbartin...

 • 13-04-2017
  Intervistoi: Dijana Gj. Dukaj 1. Sabri Fejzullahu emër tashmë i njohur nga të gjithë. Këngëtarë që dëgjohet nga të gjitha moshat. Unë, nuk dua të ju pyes për fillimet tuaja në muzikë. Por, si arrini që gjithmonë të jeni kaq i dashur për të gjithë kudo që këndoni? Sabri Fejzullahu: Në radhë të parë janë ato që ti falë natyra, Zoti ose i merr nga prindërit. Njeriu lind ose s'lind këngëtarë mua më ka prekë Zoti për këtë punë dhe fal emocionit dhe shpirtit të pa kursyer që çdo shkronjë e këngës të depërtojë te degjuesi , vjen ajo qe...

 • 30-03-2017
  Ajo ishte një nga surprizat në edicionin e fundit të “Këngës Magjike”. Pa diskutim, një nga ato rastet me të cilin rrëmbehesh që në sekondat e para. Melodi dhe interpretim krejt origjinal, të cilin e dëgjon, e ridëgjon dhe më pas pyet natyrshëm: Cila është kjo këngëtare? Eliona është vetëm 18 vjeçe, e rritur ne Suedi, aty ku aktualisht jeton me binjaken e saj dhe prindërit struganë. Që e vogël ajo rritet duke studiuar piano, kitarë dhe pa diskutim duke shoqëruar meloditë e tyre me zërin e saj. Mbushesh me shpresë, me një entuziazëm...

 • 21-03-2017
  Shkrimtari Imer Raçi është shprehur se sado që bëhet për poezinë, qoftë si pjesë letërsie, arti apo dhe kulture do të ishte e paktë kur kihet parasysh krahasimi i vendit tonë me vende të tjera qoftë nga rajoni apo dhe më gjerë. Sipas tij, edhe 21 marsi nuk e gjen poezinë në nivelin meritor, dhe pse poetët e vargjeve të bukura ne gjuhën shqipe e shkrijnë mendjen, trupin dhe në fund e paraqesin dhe shpirtin brenda vargjeve të poezisë shqipe. Ai ka thënë se të shtysh një lexues që ta lexojë poezinë duhet t'i japësh ndjenjën më të sinqert...

 • 12-02-2017
  Që ditën e parë që nisi të këndojë, talenti i tij njohu vetëm suksese dhe u prit me duartrokitje. Lirim Hoxha, këngëtari ynë dibran ëshëtë i tillë sepse di të çmojë vlerat kombëtare, të cilat i promovon në paraqitjet e tij skenike. Në bashkëbisedimin e mëposhtëm do të njihni shumëçka të padëgjuar për të!... Teksteshqip: Lirim, na thoni ku keni lindur dhe si u dallua talenti juaj muzikor? Lirim Hoxha: Unë kam lindur në fshatin Grazhdan të Maqellarës, rrethi Dibër. Duhet të kem qenë i vogël fare kur është dalluar talenti im për mu...

 • 07-02-2017
  Një shumë prej një milion eurosh, si shenjë respekti për 1 milion klikime në You Tube, kompania e çokollatës Milka i ka bërë surprizë artistit tonë Kelit për klipin e tij të ri "Milka". Kjo dhuratë "uragan" ka bërë që Keli të jetë personazhi më i përfolur, sepse ai provokoi me një foto të hedhur në facebook, e përflitet se ky postim i tij vjen pas shpërblimit të madh. Mbetet vetëm të presim konfirmimin e artistit për gjithë çka ka ndodhur!...

 • 28-01-2017
  Keli, këngëtari me traditë të "bombardimit" të atmosferës aty ku merr pjesë, sapo ka hedhur në treg videoprojektin më të ri "Milka". Ashtu si u paralajmëruam, nuk doli, sespe "Milka" po mbretëron nëpër të gjitha rrjetet sociale me shumë vrull. Normalisht se për gjithë këtë kanë merita bashkëpunëtorët, fillimisht vetë Keli i cili ka dhënë idenë e tekstit, muzikën Përparim Qaili, producent Arif Ibishi, menaxher Ejup Shabani, miksim të Ylber Qailit, dhe studio Meti. "Millka" ashtu si vetë titulli, është e veçantë, ndaj ju ftojmë ta shijo...

 • 28-01-2017
  Për momentin jeton dhe vepron në Zurich në "Rozafa". Kënga e tij e parë ka qenë për maturantët, duke i'a kushtuar kështu vetës fillimisht dhe shokëve që kanë qenë maturant, thotë këngëtari që sot njihet si Lind Prizreni. Lindi vlerësohet për zërin, gjallërinë dhe atmoaferen e pa krahasueshme qe krijon. Albumi i tij i parë titullohet "Si magji" dhe është pëlqyer mjaft. Ai këndon live në mbrëmje, dasma e ahengje familjare dhe thotë se për momentin muzika orientale është numër një në treg dhe kërkohet në 90% të rasteve. Që në vitet e ...

 • 27-01-2017
  "Për projektin e fundit jam shumë i lumtur dhe do besoj që do ju pëlqejë dhe fansave e gjithë shqiptarëve mbarë botës, jam i kënaqur me tekstet e Ejup Shabanit dhe muzikë të Armend Mustafës sx Erdynaj Hertema dhe gjithë që bashkëpunoj Suzana Fazliut tekstshkruese dhe muzik Rahmon Kryjeziu", shton më tej Mentori. Ai është nga Kosova por jeton në Gjermani. Me muzikë meret që në moshë të re diku në vitin 1993 si thotë ai vetë duke nisur të këndojë me shokë nëpër lokale të ndryshme e më pas edhe në dasma. "Kariera ime me muzikë filloi ...

 • 26-01-2017
  "Chocoproduction" është njëra ndër studiot më të suksesshme në Maqedoni, e cila e ka dëshmuar veten me sukseset e saj. Udhëheqësi i kësaj studioje gjigande, Adis Ismaili, njëherit dhe producent e kompozitor i njohur, na informon se janë në përfundim e sipër disa projekte bombastike. Da Lee & Band gjithashtu është grupi me famë të madhe që sukseset i ndan bashkë me studion Chockoproduction. Të gjithë të interesuarit për bashkëpunim, janë të mirëseardhur dhe garantojmë se do ndahen të kënaqur. Se çfarë pritet nga ta, informohemi së shpe...

 • 25-01-2017
  Këngëtarja e madhe e muzikës popullore, Shqipe Kastrati sapo hodhi në rrjetet sociale projektin e saj të paralajmëruar pak ditë më parë "Prizren, i amli vend". Ajo, si një mërgimtare në Amerikë, është ëndërruese për vendin e saj që kurrë nuk dorëzohet duke i dhuruar gjithçka nga vetja, sidomos këngë. Kënga përshkruan mallin e saj dhe të gjithë atyre që duan ta shohin vendlindjen mirë e më mirë, gjë e cila dëshmon realitetin se u nevojitet një jetë e kënaqur e jo një jetë e suksesshme. Teksti u punua nga Valmir Lleshi, muzika nga Alfre...

 • 20-01-2017
  Hitet e tij janë nga të pavdekshmet, sigurisht që gjeneratat e reja ndoshta edhe mund të kenë haruar atë mirëpo me të dëgjuar këngët i'u rikujtohet ai vokali i mrekullueshëm i Remit. Ka vendosur të kthehet në Kosovë për të lumturuar fëmijët e tij, ka realizuar disa këngë të reja dhe jeton në Prishtinë. Cilët janë planet e tij, si ka evoluar muzika sipas Remit, këto e shumë gjëra të reja mund të zbulojmë bashkë në këtë intervistë me të. Ke shumë kohë në skenën muzikore, si e sheh evoluimin e saj deri më tani? Para luftës së Kosov...

 • 17-01-2017
  Ka filluar rregjistrimi i artstëve në edicionin e tretë të festivalit "Shkodra Fest". Udhëheqësi i këtij eventi, njëherit dhe këngëtari i njohur "Eli-G" na bën me dije se sivjet, veç skenës gjigande dhe vlerësimin e artistëve, do ketë surpriza të mëdha, andaj i fton të gjithë artistët të marrin pjesë me projektet e tyre muzikore. Shkodra Fest këtë vit ka shtuar edhe kategorinë "Best Cover" për të gjithë artistët e talentuar që kanë një zë përfekt dhe janë interpretues shumë të mirë , mund të sjellin edhe këngët e interpretuar nga ato,...

 • 12-01-2017
  Të dish të këndosh, është dhunti, por të dish të çosh peshë çdo ambijent ku merr pjesë, kjo është bekim nga Zoti. E këtillë është artisjta jonë popullore, pa të cilën nuk kalon asnjë eveniment i yni, të paktën pa ia zënë emrin në gojë për zërin kumbues dhe assesi të shterrur në asnjë moment të vetëm. Kemi nderin dhe kënaqësinë të zhvillojmë këtë bashkëbisedim, të cilin ju ftojmë ta lexoni... Teksteshqip: Po e nisim këtë intervistë në mënyrën më klasike: Kush jua zbuloi talentin dhe kur keni kënduar për herë të parë një këngë? Fa...

 • 10-01-2017
  Është piktor dhe këngëtarë. Është artist. Nuk i mungon as stili i veçantë e ndryshe. Avniu së fundi është më produktiv dhe po tregon se pavarësisht tendencave komerciale, arti ende e gjen rrugën e vet. Në këtë intervistë, flet për pikturën, muzikën, stilin, familjen... Avni ti je kengetar dhe piktor. Ke e do me shume, pikturen apo muziken? Si të them është piktura qe më frymëzon per këngen, e kur jam me këngën motivohem për pikturën, janë të ndërlidhura njëra me tjetrën dhe s'mund ti ndajë. Ke edhe stil. Si e perkufizon stilin ...

 • 08-01-2017
  Këngëtari i njohur i muzikës së mirëfilltë shqipe vjen me një projekt të ri, një këngë kushtuar gurbetit. Ai këndon që në moshë të re dhe kultivon me mjaft mjeshtri folklorin shqiptarë si një nga pasuritë më të mëdha që kemi. "Që në moshën e fëmijërisë kam filluar me i ra qiftelisë. Për shkak të kushteve të rënda mora rrugën e mërgimit, erdha si azilant në Zvicër. Rruga ime në muzikë nisi që në moshë të re, si instrumentalist i zhanrit folklorik. Pas 10 viteve pauzë kënga ime e parë është ''Unë ty të kujtoj'' në duet me aktorin dhe re...

 • 05-01-2017
  Tashmë të gjithë e dimë që këngëtari i hiteve "U kall" dhe "Ta ha zemrën", KELI, është bërë i pakapshëm. Pas suksesit të madh që korri me këto hite, KELI vazhdon të mos ndalet. Ai ka vendosur të sjellë një tjetër super sukses për ta nisur vitin 2017. 153/153897 Edhe pse shumë i angazhuar nëpër koncerte e mbrëmje festive Live, KELI ka gjetur kohën edhe për realizimin e videoklipit të ri, që pritet ta publikojë së shpejti. Videoklipi është realizuar në datën 27.12.2016 dhe siç duket edhe nga fotot që KELI i ka postuar në...

 • 03-01-2017
  Nderim Selmani, djaloshi i njohur nga Shkupi i cili njihet tashmë me emrin e artit Fllow Master sapo ka përfunduar projektin e tij më të ri të titulluar ''F*ck them''. Një këngë e zhanrit rap zhanër ky që e kultivon reperi tash një kohë të gjatë, e sjellë në një version mjaft të bukur. Kënga është realizuar në SSB records, miksim tek Koska ndërsa instrumentali A Ton Beatz. Hiti më i ri vetëm se ka dal, e ju mund të shijoni muzikën.. ...

 • 02-01-2017
  Muzika ka evoluar, dhe bashkë me të edhe shija e publikut. Nëse vite më parë duhej një këngë e bukur dhe me tekst të fuqishëm që të garoje në një festival, tanimë nuk është fare e nevojshme. Mjafton që kënga të jetë ritmike dhe e kapshme për publikun, dhe suksesi do të jetë i garantuar. Megjithatë, sido që të jetë mund të themi se ka ende këngë të mirëfillta në tregun shqiptar, të cilët bëjnë sadopak tendencë me tekstet e tyre të bukura. Portali “TeksteShqip”, i cili tash e disa vite merret me shkrimin dhe vlerësimin e teksteve ...

 • 30-12-2016
  Reperi i njohur dhe mjaft i talentuar Aros këtë herë vjen duke goditur fort në një duet me këngëtaren e njohur, Xheraldina Berisha e cila njihet për vokalin e saj të mrekullueshëm dhe pamjen seksi. Aros i cili suksesin është duke e arritur nën menaxhim të një prej menaxherëve më të mirë të skenës mbarëshqiptare Labinot Nuraj ka sjellë projektin e titulluar ''Mundesh'', këngë kjo e punuar tek Graniti dhe Nurteel ndërsa tekst i shkruar nga vet Aros dhe Ghulo. Klipi i këngës është realizuar nga Vissoundmedia VSM derisa i publikuar në pla...
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019