Më mbaj mend (për 1 muaj)

Sotir Afezolli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
(1929-2015)  
  • Vendlindja:
  • Hoçisht 
BIOGRAFIA: Sotir Afezolli është një këngëtar dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Sotir Afezolli (Tirka) lindi në fshatin Hoçisht të Korçës, në një familje me tradita patriotike. Në moshë ende të njomë, Tirka së bashku me familjen e tij u vendosën në qytetin e Durrësit. Gjatë luftës antifashiste u radhit ndër debatikasit e qytetit duke qenë kështu një pjesëtar aktiv i shoqërisë së kohës. Në fund të viteve ’40, ai filloi të aktivizohet me grupet artistike amatore, ndonëse punonte në Kantier Detar si mjeshtër tornitor. Gjithshtu...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Spiro Katundi

Dorian Matlija

Edmond Papa

Dhimiter Disho

Kastriot Ago

Kristaq Lena

Safet Ameti

Muharrem Herri

Laurin Dezdari

Petrit Dobjani

Tags: Sotir Afezolli, Tirka


Komente mbi këtë artist