Më mbaj mend (për 1 muaj)

Spiro Çomora

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  14
(1918-1973)  
  • Vendlindja:
  • Korfuz 
BIOGRAFIA: Spiro Çomora është një shkrimtar i njohur. Lindi në ishullin e Korfuzit prej një familjeje vunjote, e cila kishte emigruar për arsye mirëqenieje në Greqi. Në vendlindje kreu mësimet fillore dhe të mesme, ndërsa shkollimin e lartë e filloi në Itali për drejtësi, por me fillimin e Luftës së Dytë Botërore nuk mundi t'i përfundonte. Nis punë si mësues dhe mbledhës folklori, puna e të cilit përfshihet në radhojën e botimeve "Visaret e Kombit" IV gjatë kohës kur min. i Arsimit Koliqi dha urdhër...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Trifon Xhagjika

Mehmet Bislimi

Nexhat Halimi

Musa Vyshka

Halil Xani

Brahim Avdyli

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Koçi Petriti

Jul Variboba

Tags: Spiro Comora, Spiro Çomora


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet