Më mbaj mend (për 1 muaj)

Stephen Crane

Nuk ka akoma asnjë votë

(1871-1900)  
  • Vendlindja:
  • Newark, New Jersey 
BIOGRAFIA: Stephen Crane është një shkrimtar i huaj. Stephen Crane ishte një poet amerikan, novelist dhe shkrimtar me tregime të shkurtra. Prolitik gjatë gjithë jetës së tij të shkurtër, ai shkroi vepra të dukshme në traditën realiste si dhe shembuj të hershëm të Natyralizmit Amerikan dhe Impressionism. Ai njihet nga kritikët modernë si një nga shkrimtarët më inovatë të brezit të tij. Fëmija i nëntë i mbijetuar i prindërve metodistë, Crane filloi të shkruante në moshën 4 vjeç dhe kishte botuar d...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Jim Morrison

Ezra Pound

Edgar Allan Poe

T. S. Eliot

Gérard de Nerval

Charles Baudelaire

Paul Celan

Marin Sorescu

Juan Ramón Jiménez

Ezop

Tags: Stephen Crane


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet