Më mbaj mend (për 1 muaj)

T. S. Eliot
(1888-1965)
  • Emri i Vërtetë:
  • Thomas Stearns Eliot
  • Vendlindja:
  • St. Louis 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  7

T. S. Eliot është shkrimtar i huaj. Thomas Stearns Eliot ishte një eseist britanik, botues, dramaturg, kritik letrar dhe social dhe "një nga poetët më të mëdhenj të shekullit të njëzetë". Ai u zhvendos nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Angli në 1914 në moshën 25 vjeç, ku punoi dhe u martua. Ai në fund u bë një qytetar britanik në vitin 1927 në moshën 39 vjeç, duke hequr dorë nga shtetësia amerikane.

Eliot tërhoqi vëmendjen e gjerë për poezinë e tij "Këngën e Dashurisë së J. Alfred Prufrock" (1915), e cila u pa si një kryevepër e Lëvizjes Moderniste. Ajo u pasua nga disa nga poezitë më të njohura në gjuhën angleze, përfshirë The Waste Land (1922), The Hollow Men (1925), Ash Wednesday (1930) dhe Four Quartets (1943). Ai ishte gjithashtu i njohur për shtatë dramat e tij, sidomos Vrasja në Katedralen (1935) dhe Partia Koktej (1949). Ai u nderua me Çmimin Nobel në Letërsi në vitin 1948, "për kontributin e tij të jashtëzakonshëm pionier në poezinë e sotme".

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet