Teuta Kurti
Teuta Kurti
Teuta Kurti
  • Vendlindja:
  • Mitrovicë Kosovë
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë Kosovë
  • Mosha:
  • 36 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 23 Shtator 1986
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Teuta Kurti është këngëtare e njohur. Ka kaluar më shumë se një dekadë që nga koha kur Teuta Kurti ka shfaqur talentin e saj në një skenë shqiptare. Këngëtarja, e cila e ka nisur rrugën nga talentshow “Ethet e së premtes mbrëma”, ka bërë një rrugë të gjatë, të mbushur me suksese e këngë, që kanë plotësuar repertorin e saj gjatë këtyre viteve. Është këngëtare e njohur shqiptare e gjeneratës së re. Shkollën e mesme të muzikës e ka kryer në Prishtinë. Ka diplomuar në Akademinë e Arteve të Universitetit të Prishtinës, në solo këndim. Ajo ka marre pjese edhe ne shume festivale.

PASAPORTA:
Gjatësia: 1.65m
Ngjyra e syve: Gështenjë
Ngjyra e flokëve: E kaftë
Ushqimi i preferuar: Pasta
Këngëtari i preferuar: Stevie Wonder
Filmi i preferuar: "The ring" I, II
Aktori i preferuar: Johnny Depp
Vendi i preferuar për dalje: Në natyrë, buzë liqenit.
Pija e preferuar: Coca-cola
Ngjyra e preferuar: E gjelbërt e mbyllur
Talenti sekret: Aktrimi
Sporti i preferuar: Basketbolli
Sportisti i preferuar: Coby Bryant
Hobi: Rollera
Moto e jetës: "Punë dhe vetëm punë"
Stili i veshjes: Ekstravagant
Në Qershor 2003, Teuta Kurti merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Dashuri E Veshtire".

Në vitin 2004, Teuta Kurti merr pjesë në Ethet E Së Premtes 2.

Në Dhjetor 2004, Vesa Luma, Rona Nishliu & Teuta Kurti marrin pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Flakaresha".

Më datë 19 Tetor 2006, Teuta Kurti publikon videoklipin "Shihemi". Me këtë këngë, Teuta Kurti merr pjesë në VFM 2006 në vitin 2006.

Në Nëntor 2006, Teuta Kurti merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Jeto Me Bugin".

Në Maj 2007, Teuta Kurti merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "E Lire".

Në Dhjetor 2007, Teuta Kurti merr pjesë në Festivali i 46-të në RTSH me këngën "Qyteti I Dashurise".

Në Maj 2008, Teuta Kurti merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "Si Mbreteresh".

Më datë 4 Maj 2008, Teuta Kurti & Trix publikojnë videoklipin "Me Ofro Dashuri".

Në Nëntor 2008, Teuta Kurti merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Nuk Dua Te Pres", ku mori cmimin "Jon music" .

Në vitin 2008, Teuta Kurti publikon albumin "Si Mbretereshe".

Në Nëntor 2010, Teuta Kurti merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Mos Pi Mo".

Në Dhjetor 2009, Teuta Kurti merr pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Mall I Pashuar".

Më datë 26 Prill 2011, Teuta Kurti publikon videoklipin "Perendo Pa Lindur". Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Teuta Kurti u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2011 (2011), Netët e Klipit Shqiptar 10 (2011), Top Fest 8 (2011).

Më datë 15 Dhjetor 2012, Klan Kosova & Friends publikojnë videoklipin "Ne Kemi Një Vend".

Më datë 2 Shkurt 2013, Teuta Kurti publikon videoklipin "Arushi". Muzika e këngës u punua nga Ilir Tolaj.

Pas një pauze nga angazhimet e saj si këngëtare, për t’iu përkushtuar familjes, Teuta rikthehet në tregun e muzikës në Maj 2015, Teuta Kurti merr pjesë në Top Fest 12 me këngën "Mekat".

Në Dhjetor 2015, Teuta Kurti merr pjesë në Festivali i 54-të në RTSH me këngën "Në Sytë E Mi".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Teuta Kurti »

Komente 4