Më mbaj mend (për 1 muaj)

Thoma Mahilaj
  • Vendlindja:
  • Rexhepaj-Gorish 
  • Mosha:
  • 54 Vjeç
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Thoma Mahilaj është këngëtar i njohur. Fama e Thoma Mahilajt prej vitesh i ka kaluar kufijtë e Shqipërisë. I lindur në Rexhepaj-Gorish të Vlorës, por banues në Sarandë, ai konsiderohet si një nga mjeshtrit virtuozë të instrumentit që me tingujt e tij mahnit të madh e të vogël. 48-vjeçari ka qenë i preferuar nga të gjithë këngëtarët e folkut shqiptar nga jugu në veri, por akoma më çudibërës e bën fakti që klarinetën e ka mësuar autodidakt, nuk ka pasur mësues apo usta si i thonë fjalës, vetëm se ka adhuruar shpirtërisht korifejt e këtij instrumenti të muzikës popullore dhe me dëshirë e vullnet ja ka arritur t’ia dalë mbanë.

Më datë 2 Dhjetor 2012, Thoma Mahilaj publikon videoklipin "Kangjelia".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet