Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tomas Tranströmer

Nuk ka akoma asnjë votë

(1931-2015)  
  • Vendlindja:
  • Stockholm 
BIOGRAFIA: Tomas Tranströmer është një shkrimtar i huaj. U lind në Stockholm më 1931. U rrit nga e ëma mësuese, e divorcuar nga i shoqi gazetar. Në Stockholm studioi psikologji dhe poezi. Nisi të shkruajë në kohën e studimeve në Sodra Latin School. Librin e parë “17 Dikter” (“17 poema”) e botoi më 1954 dhe shumë shpejt bëhet një nga poetët më të njohur dhe më të përkthyer në botë, në rreth 30 gjuhë. Përveç të shkruarit, pasioni i tij i madh është psikologjia, profesion të cilin e ushtroi në vitet 1960-...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Kjell Espmark

Nazim Hikmet Ran

Stephen Crane

Alain Borne

Luke Morgan

Tasos Livadhitis

Juan Ramón Jiménez

Nexhip Fazëll Kësakyrek

Erik Stinus

James Joyce

Tags: Tomas Tranströmer, Tomas Transtromer


Komente mbi këtë artist