Trix (Veli Sahiti)
Trix (Veli Sahiti)
Trix (Veli Sahiti)
  • Emri i vërtetë:
  • Veli Sahiti
  • Vendlindja:
  • Kosovë
  • Jeton në
  • Kosovë
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop pop-rock
Trix (Veli Sahiti) është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Ështe formuar në pranverë të vitit 1974 në fillim ishim tre anëtar Veli Sahiti, Muhamet Bislimi, si dhe Nuredin Azemi, po në këtë vit u bënë edhe ca ndryshime në grup inkuadrohen edhe dy anëtarë Hil Prenk Palaj (Daullist) si dhe Gjergj Prenk Palaj (Harmonike goje). Vlen të përmendet se grupi TRIX është ndër grupet e para të rock and rollit shqiptar cë u formua në vitin 1974 dhe po në këtë vit u formuan edhe rock grupe: Grupi MAK nga Mitrovica, grupi TNT nga Mitrovica, grupi LUNIAZËT nga Prizreni dhe lirisht mund të themi se ishin plejada e parë e grupeve të rock and rollit shqiptar. Me rrënimin e institucioneve tona gjatë viteve 90-ta nga okupatori shovenist serb,shumica e anëtarve per arsye ekzistencionale u detyruan ta braktisin grupin dhe ta marrin rrugen e mergimit. Reputacioni i grupit TRIX u krijua me mjaft punë dhe përkushtim, ruajtja e asaj fryme që kshte filluar ne vitet e 70-ta kur u afirmuam ne opinionin kosovar. Me këtë formacion këngët që ishin inqizuar gjatë viteve 70 dhe 80 ne RTP është bërë përzgjedhja e 10 këngëve me të ndegjuara dhe ne vitin 1989 realizuam albumin e parë të titulluar KRUSHQIT E PAJTIMIT kishte rëndësi ngase i përket ngjarjeve që zhvilloheshin në atë etapë kohore. E gjithë kjo bëri që albumi të mirëpritet nga adhuruesit e grupit TRIX. Grupi TRIX nga vitet 70-ta e gjerë më 1988 merrë pjesë në shumë festivale të muzikës. Festivali i parë i rock bendeve shqiptare të pagëzuar me emërtimin Rinia këndon 74, 74 ku TRIX u prezentua dy vite rradhazi me kengën Për Ty 1974, dhe Dashuria në qershor 1975. Te shfaqura gjatë viteve 1970-1988 mëse 800 solo koncerte në Kosovë dhe në vende të tjera
Perveç albumeve te renditura ne teksteshqip.com, Trix publikuan edhe keto albume:
- Krushqit e pajtimit (1989)
- Bukë, kripë e zemër (1991)
- Vala e re (1992)
- Toka ime (1993)
- Vallja e rinisë (1994)
- Si të them (1995)
- Çohu, more Rexho (1996)
- Fati nuk është iluzion (1997)
- Balada X (1998)
- Kurora digjet në zjarr (1998)
- Lamtumirë, gjeneratë (2000)
- Vallëzimi i yjeve (2001)
- Moj e mira te pojata (2002)
- Iluzion (2003)
- Engjulli im (2004)
- Imazhi yt (2005)
- Epopeja e Jezercit (2006)
- Rinisë (2007/2008)
- 40 vjet (2014)

Në vitin 1990, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Bukë, Kripë E Zemër".

Në vitin 1992, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Toka Ime".

Në vitin 1998, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Kurora Digjet Zjarr".

Në vitin 2000, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Lamtumirë Gjeneratë".

Në vitin 2001, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Vallëzimi I Yjeve".

Në vitin 2002, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Moj E Mira Te Pojata".

Më datë 25 Dhjetor 2009, Trix publikon videoklipin "Jam Kthyer Perseri".

Në vitin 2009, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Hite".

Në vitin 2003, Trix (Veli Sahiti) publikon albumin "Engjulli Im".

Më datë 14 Shtator 2013, Trix (Veli Sahiti) publikon videoklipin "Bjondina Ime".

Më datë 13 Maj 2014, Trix publikon videoklipin "Sikur Dielli Ne Qershor".

Më datë 17 Qershor 2015, Gino & Veli Sahiti Trix publikojnë videoklipin "Zeshkanja", në bashkëpunim me Xton.

Më datë 8 Prill 2017, Trix publikon videoklipin "Zjarri I Dashurise". Muzika e këngës u punua nga Trix (Veli Sahiti), teksti u shkrua nga Trix (Veli Sahiti).

Më datë 26 Gusht 2017, Trix (Veli Sahiti) publikon videoklipin "Ilaqi I Plages".

Më datë 12 Qershor 2019, Trix (Veli Sahiti) publikon videoklipin "Molla E Kuqe".

Më datë 28 Nëntor 2020, Veli Sahiti publikon videoklipin "Liria Ka Emër", në bashkëpunim me Feron. Muzika e këngës u punua nga Edmond Zhulali.

Më datë 9 Maj 2021, Veli Sahiti Trix publikon videoklipin "Jeta".

Më datë 17 Korrik 2022, Veli Sahiti publikon videoklipin "Hija E Blirit".

Më datë 18 Shkurt 2023, Veli Sahiti & Trix publikojnë videoklipin "Miku Im". Muzika e këngës është shkruar nga vetë Trix (Veli Sahiti).

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: afroo afroo  
Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Trix (Veli Sahiti) »

Komente 7